loader image

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Dr. Derya BAKBAK, ”Bir ülkenin ve bir yörenin mutfağı, o bölgede yaşayan insanların kültürünü, ekonomisini ve hayata bakış açılarını yansıtmaktadır.  Gaziantep mutfağı da,  Güneş kadar parlak, Toprak kadar doğal ve Tarih kadar zengin lezzetlerini artık Dünya çapına taşımıştır” dedi.

Günümüzde, Yemek tercihleri ve Mutfak kültürleri hızla değişmektedir. Bu bağlamda yöresel lezzetlerin Özellikle korunması gerekiyor. Çünkü milletlerin birçok geleneklerinde olduğu gibi,  yiyeceklerinde de,   Kültür, Tarihi oluş ve tabiat varlığının tesiriyle şekillenmekte ve değişik özellikleri içermektedir diye sözlerine devam eden Bakbak,  ”Bilinmelidir ki; Teknoloji ve maddi zenginlik güçlü bir mutfak kültürünü üretememektedir, bunun için tarihi doku ve geleneklerle bütünleşip, uzun yıllar yoğrulmak gerekiyor. Bu mânada bakıldığında Gaziantep yemekleri bir kültürdür, bir hazinedir. Son yıllarda da yapılan Uluslararası müracaatlarla,  lisanslarla ve festivallerle Gaziantep yemekleri Dünya çapında gereken saygınlığı da kazanmıştır. Bu saygınlığın da korunması gerekmektedir. Şehrimiz ve insanlarımız bu zenginliğini inşallah daha da üst seviyelerde yaşar ve yaşatır. Yapılan çalışmalar ve gayretlerle de şehir bu zenginliğini ekonomiye dönüştürürse işte  o zaman şehrin tüm paydaşları bundan istifade eder ve  bir şehrin zenginliği bu şekilde çeşitlenerek çoğalır” dedi.

Şehrimizin bu alanda gelişmesine katkı sağlayan herkese şükran ve minnetlerini sunduğunu söyleyen Bakbak,  Gaziantep Gastronomi festivalinin de hayırlara vesile olmasını ifade etti.

 

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.