loader image

Bankacılık sektörünün dev kuruluşu Türkiye İş Bankası, Gaziantep’te ortaya çıkan ve dünyaca üne kavuşan Zeugma Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarına önümüzdeki 5 yıl destek verme kararı aldı. Anlaşmanın anısına düzenlenen törende Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, İş Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ve Genel Müdürü Adnan Bali bizzat hazır bulundu. Dünyanın önde gelen açık hava müzelerinden biri olan Zeugma Antik Kenti’nde sürdürülen Muzalar(Esin Perileri) Evi kazı çalışmaları bundan böyle Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda devam edecek.

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ile Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Mehmet Sarı ve Halil Mazıcıoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Menderes Karaduman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, Yazar Ahmet Ümit ve diğer davetlilerin kazı bölgesini gezerek incelemelerde bulunduğu törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye İş Bankası’nın verdiği desteğe teşekkür ederek, bu desteğin kazı çalışmalarına önemli bir katkı sunacağını açıkladı.

Türkiye’nin dört bir tarafında sürdürülen kazı çalışmalarına, özel sektöründe desteğiyle geçtiğimiz yıl 48 milyon TL kaynak aktardıklarını söyleyen Günay “Bu rakam 2002 yılında 2 milyon TL idi. Biz gelecek yıl rakamı 50 milyon TL’ye çıkartacağız.” dedi.

Dünyanın dört bir tarafındaki müzeleri gezdiğini hatırlatan Ertuğrul Günay “Bazı müzelerde, bizim topraklarımıza ait eserler görüyorum. Nice eserlerimiz alınmış. İçimde kıskaçlıklar var. Biz onları kısmen geri almaya başladık. Bazende bize“Biz bunları almasaydık, şimdi bunlar ortaya çıkmazdı. Üzerine kireç dökerdiniz” diyorlardı. Ama şimdi öyle değil. Zeugma Mozaik Müzesi gibi birçok büyük müzemiz var. Mesela Berlin Müzesi’ne gittim geçenlerde bizim gerimizde kalmış. Zeugma’dan önce dünyanın en büyük mozaik müzesi Bardo Müzesi de kendini yenileme çalışmaları başlattı ve oradan bir ekip Zeugma Mozaik Müzesi’ni incelemeye gelecek. Bunlar güzel şeyler. Bu güzelliklere Türkiye İş Bankası’nın destek vermesi her türlü takdire şayan. Bizim hamiyetli kişi ve kuruluşların desteğine her zaman ihtiyacımız var. Bu anlamda Türkiye İş Bankası’na Zeugma başta olmak üzere birçok bölgedeki sanatsal çalışmalarımıza verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.