loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ile GAGİAD Kadınlar Kurulu, Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Fevzi Akdoğan ve Nizip Müftüsü Mustafa Genç ile birlikte  eğitim gören Suriyeli öğrencileri ziyaret etti. Heyet eğitim gören Suriyeli öğrencilere defter, kalem ve silgiden oluşan kırtasiye malzemeleri hediye etti. 

Ziyarette konuşan Milletvekili Bakbak, Suriyeli öğrencilere yönelik Belediye Başkanımızdan ve Diyanet İşleri'nde çalışan bir arkadaşımızdan talep geldiğini, bu talebi GAGİAD Kadınlar Kurulu ile paylaştıklarını ifade etti. GAGİAD Kadınlar Kurulu Başkanı Aylin Burnukara'nın çocuklarımıza bu anlamda destek olabileceklerini, bunun çok güzel bir yardım olacağını, onlara elimizi uzatmanın çok önemli ve anlamlı olacağını ifade ettiğini belirten Bakbak sözlerine şöyle devam etti: , "Bu çocuklarımız kendi ülkelerinden uzakta ve zorlar şartlar altında yaşamaktalar bizlerde bu çocuklarımızın yanında olmak istedik. Biliyorsunuz geçen hafta Soma’daki maden kazası yüzünden çok zor günler yaşadık çünkü orada kendi ekmek paraları için işe giden insanlarımız çok büyük bir faciayla karşılaştılar ve onun sonrasında çok acı bir dönem yaşadık.Bizler bölge halkıyla birlikte Suriyelilerin yanında ve onların ihtiyaçlarını gidermek ve onlara umut ışığı olmak için burada bulunuyoruz."

Sözlerini şöyle sürdüren Bakbak: "Ölümden başka herşeye çare var derler. Yaşıyorsak, nefes alıyorsak umudumuz var demektir. Yaşanan acı olaylar karşısında insanlık olarak tek yürek olmamız, tekrar yaşanmaması için her türlü önlemi almamız gerekiyor.

Bizler zalimin zulmünden kaçana kapılarımızı sonuna kadar açtık. Çünkü orada, Suriye'de üç yılı aşkın süredir bir insanlık dramı yaşanıyor, bunu yaşatan da ne kadar acı ki, gene bir insan… Suriye'de resmi rakamlara göre 150 bine yakın kişi hayatını kaybetmiş, 3 milyona yakın Suriyeli ülke dışına, 6 milyona yakını da evlerini terk ederek ülke içinde güvenli bölgelere göç etmek zorunda kalmış, yerinden yurdundan olmuştur. İç savaşın insanlık namına korkunç bir neticesi olarak Suriye nüfusunun neredeyse yarısı iç savaştan doğrudan etkilenmiştir.

Bugün Türkiye'mizde ise 800 binin üzerinde, Gaziantep genelinde de 180 binin üzerinde Suriyeli mülteciyi misafir ediyoruz. Nizip merkezde 22 binin üzerinde Suriyeli mülteci var. Nizip çadırkent ve konteynerkentte 10711 ve 5173 olmak üzere  toplam 15884 kişiyi misafir ediyoruz.

Yaşamsal ihtiyaçlarının yanı sıra, eğitim ihtiyaçlarını da karşılama gayreti içerisindeyiz. Zaten çocuklarımız eğitimlerinden geri kalmasınlar diye Belediye ve Müftülük Sosyal Tesislerinde mültecilerimize ilk-orta-lise düzeyinde Suriyeli öğretmenler tarafından eğitim veriliyor.

Bu öğrencilerimizin eğitimlerini valiliğin tespit ettiği okullarımıza aktaracağız. Kitaplarını yurtdışından getirtiyoruz. Denklik sorunu olmaması için Lübnan devleti müfredatı esas alınıyor. Eğitim sonunda sınav yapılarak sertifika veriliyor.Bu sertifikalarla inşallah, Allah'ın izniyle ülkelerine döndüklerinde eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilecekler.

Biz bu çocuklarımız için daha iyi bir dünya düşünüyor ve istiyoruz. Onlar bizim yarınlarımız. Onlar için GAGİAD Kadın Kollarımız ile birlikte bir umut ışığı olmak için buradayız. GAGİAD Kadın Kollarımıza çok teşekkür ediyorum. En başından beri hep destek olan Nizip Belediye Başkanımıza, Kaymakamımıza ve İlçe Müftümüze de çok teşekkür ediyorum. " dedi.

Gagiad Kadınlar Kurulu Aylin Burnukara ise " Gagiad Kadınlar Kurulu olarak kurulduğumuz tarihten bu yana birçok organizasyon birçok yardım kampanyaları gerçekleştirdik. Ancak önceliğimiz her zaman eğitimle ilgili organizasyonlar oldu. Burada eğitimlerini devam ettirmeye çalışan çocuklarımıza bir yardım eli uzatarak onların geleceği adına ufak da olsa bir katkı sağlamaktan çok mutluyuz. Gagiad Kadınlar Kurulu olarak kardeşlik bilinciyle bu yardım kampanyasını gerçekleştirmemize vesile olan Sayın Vekilim Derya Bakbak’a ve Sayın Belediye Başkanıma Yönetim Kurulum adına teşekkür ediyorum. " diye konuştu.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.