loader image

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Ortak Akıl Toplantısı", Vali Erdal Ata'nın başkanlığında gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Meclis Salonu'nda yapılan toplantıya AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Vali Erdal Ata, Merkez Valisi Kayhan Kavas, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özgüler, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile ilçe kaymakamları, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Erdal Ata, Gaziantep'in son yıllarda ekonomi ve sanayi alanında yakaladığı başarılarla Türkiye'nin parlayan yıldızı ve bölgenin cazibe merkezi haline geldiğini belirtti. Gaziantep'in, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve ilçe belediye başkanlarının yaptığı çalışmalarla kültür ve turizmde de çok önemli bir yere geldiğini kaydeden Ata, "Gaziantep'in turizm ve kültürel alanda geldiği noktada emeği geçen, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar, bundan sonra da artarak devam edecektir" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey de, yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum yaptı. Gaziantep'te yürütülen çalışmalar ile kentin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıktıklarını kaydeden Başkan Güzelbey, "2004 yılından beri Gaziantep'te yürütülen tarihsel ve kültürel mirası koruma ve yaşatma çalışmalarında önemli bir noktaya ulaşmış, kentimizin sahip olduğu değerlerinin öne çıkarılması ile 'Kimlikli Kent' olma yolunda önemli bir yol aldık. Kuşkusuz bu süreçte Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu bu büyük çalışmalarda ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'in emeği çok büyüktür. Bu nedenle, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gaziantep Ortak Akıl Toplantıları'nın bu dönemki konuğu ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen oldu" dedi.

"Bir tane ortak paydamız var, o da Gaziantep. Hepimiz bir bütünlük içinde Gaziantep için çalışıyoruz" diyen Başkan Güzelbey, şöyle devam etti:

"Biz Gaziantep'i bir kültür şehri olarak düşünüyoruz. Geçmişine sahip çıkan, geçmiş değerlerini geleceğe taşıyan bir şehir olarak düşünüyoruz. Karkamış, Yesemek, Rumkale, Dülük ve Zeugma birer kültür hazinemizdir. Hayallerimizin ötesinde bir müze dizaynı yapan Kültür Bakanlığına da teşekkür ediyorum. Kültür Yolu Projesi, değişimin simgesi oldu. Bu projeyi yaparken dik durduk, geri adım atmadık. Unesco kültür listesine girebilmek için düğmeye bastık. 20 Ocak'ta Unesco yetkilileri Gaziantep'e gelecek. En büyük hayalim Unesco listesine, aday dahi olsak girebilmek."

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da, Gaziantep'teki tüm kurum ve kuruluşların birbirine destek verdiğine dikkat çekerek, belediye olarak tarihi ve kültürel konularda yaptıkları ve önümüzdeki dönemde yapacakları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz da, Gaziantep'te sürdürülen tarih ve kültür çalışmalarına kurum olarak 2007-2011 yılları arasında 35 milyon liralık kaynak sağladıklarını ifade etti.

Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven ise, kurum olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan da, yaptıkları çalışmalarla bölgesel kalkınmaya katkı sağlamayı, kültürel, tarihi ve doğal varlıkları turizme kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de, toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede, Gaziantep'te çok önemli başarılara imza atıldığını dile getirerek, "Gaziantep, Anadolu'nun sanayiye dönüşen altın kemeridir. Sanayideki başarının üstüne kültürü koymak gerek. Bu sermaye hiç bir holdingde yok. Biz Gaziantep'te dik durmayı öğrendik. Bürokrasi diri olmazsa devlet olmaz, sistem oturmaz. Gaziantep, büyükşehir olarak Türkiye modelini oluşturdu. Şimdi sorumluluğunuz büyüdü, omzunuzdaki yük daha da arttı. Yerel değerlerin doğru tanımlanması, geçmiş kaynakların doğru irdelenmesi önemli. Gaziantep'te bir çok proje üretildi ve halen projeler geliştiriliyor. Kültürel bilinçlenmenin somut hale gelmesi gerekiyor. Yaptık, böyle oluyor, daha iyisi şöyle olacak diye hedef konulması lazım."

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise yaptığı kapanış konuşmasında, AK Parti iktidarı döneminde ekonomide yakalanan başarılar yanında tarihe ve kültüre de sahip çıkıldığını ifade etti.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.