loader image

Özel Sanko Okulları Okul Aile Birliği tarafından, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla panel düzenlendi.

Abdulkadir Konukoğlu Spor ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen panele konuşmacı olarak Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Başarı Öykülerini Çoğaltmanın Yolları", İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan "Dünyada ve Türkiye'de Kadının İnsan Haklarını Kullanımı", Çocuk, Ergen, Yetişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci "Çocuklara Kariyer Hedefi Kazandırılması", Bilkent Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Dilek Cindoğlu "Ülkemizde Kadın İstihdamı, Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konularıyla katıldılar.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Özel Sanko Okulları öğrencileri davul şov yaptı. Okul Aile Birliği Başkanı Oya Hengirmen'in açılış konuşmasının ardından Kadının Statüsü Genel Müdürü ve Türkiye'nin ilk kadın kaymakamı Özlem Bozkurt Gevrek kısa bir konuşma yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in başka bir programından dolayı panele katılamadığını ve selamlarını getirdiğini söyleyen Özlem Bozkurt Gevrek, yeni yasa çalışmalarının 8 Mart'ta Bakan Fatma Şahin tarafından Mardin'de düzenlenecek kutlama etkinliklerinde kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

Daha sonra söz alan  AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak da, kadının karar mekanizmalarında daha fazla yer alması gerektiğine dikkat çekerek, "Aileye ve kadına yapılan yatırım, geleceği yapılan yatırımdır" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Özel Sanko Okulları öğrencileri tarafından dans ve dramatizasyon gösterileri yapıldı, okulun müzik öğretmenlerince türkü şöleni gerçekleştirildi.

Gösterilerin ardından panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Yetişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci yaptı. Prof. Dr. Semerci'nin açılış konuşmasının ardından Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Başarı Öykülerini Çoğaltmanın Yolları" konusunda sunum yaptı. Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetesi'nin kadın ve çocuğa karşı şiddet olaylarında taraf olduğunu belirterek, "Dövülen kadın yerine döven erkeği yazdık. Bu konuda bir yol alındı ancak gidecek daha çok yolumuz var" dedi.

Acil Yardım Hattı ile hayati tehlikesi bulunan bin 200 kişinin hayatının kurtulduğunu ifade eden Sabancı, siyasette kadınının eşit şekilde temsil edilmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Sabancı, mikro kredi sayesinde ise 70 bin dolayındaki kadının toplumda daha dik durmaya başladığını kaydetti.

Bilkent Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Dilek Cindoğlu ise "Ülkemizde Kadın İstihdamı, Sorunlar ve Çözüm Önerileri" konusunda yaptığı sunumda, yapılan araştırmalarda ekonomik özgürlüğün kadını aileden uzaklaştırmadığının görüldüğünü dile getirerek, "Türkiye'nin büyüyen ekonomisine rağmen, iş piyasalarında kadının yüzde 28-29'larda olan yeri, bana göre en önemli sorun" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da, kadınların verdiği hak mücadelesinin tarihsel sürecini anlatarak başladığı konuşmasında, "Bugün dünyanın bir çok ülkesinde kadınlara önemli haklar sağlanmış durumda ama halen gayrımenkullerin sadece yüzde 1'i kadınların elinde bulunuyor. Töresel toplumlarda kadına halen en ağır şiddet uygulanıyor. Türkiye'de bu, kendini dayak şeklinde gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Yetişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci ise "Çocuklara Kariyer Hedefi Kazandırılması" konulu sunumu ve yaptığı genel değerlendirmede, Türkiye'nin iyiye giden bir ülke olduğuna dikkat çekerek, "Kadın erkek ayırt etmeden aynı kariyeri, aynı beklentileri, aynı hedefi koyalım ki daha iyi yerlere gelelim. Eğitimli bir toplum olmalıyız" diye konuştu.

Soruların da yanıtlandığı panel sonunda Özel Sanko Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu tarafından panelistlere hediye takdim edildi.

Paneli Gaziantep Valisi Erdal Ata, milletvekilleri Nejat Koçer ve Derya Bakbak'ın yanı sıra Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Osman Metli, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, gazeteciler, kadın kuruluşu temsilcileri ve veliler izledi.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.