loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak  beraberinde İl Başkanımız Ahmet Uzer, Milletvekillerimiz Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer ile Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz İbrahim Yılmaz ile Nurdağı İlçesi Hisar Köyü'nde bulunan Haydar Demirezer'e ait damızlık keçi çiftliğine ziyarette bulundu.

Ziyaretin ardından çiftlik hakkında bilgi veren Bakbak: "2009 yılında bu bölgede 60 tane büyükbaş hayvan çiftliği kuruldu. Süt kapasitesi ve verimlilik açısından büyükbaş hayvan getirildi. Şuan 150 bin büyükbaş hayvan var.Küçükbaş hayvan yetiştirilen bu çiftliğimiz ise diğer küçükbaş hayvan çiftliklerinden çok farklı. Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilmiş burada. Döşemesi yerden 1 kat yüksekte ve ahşap konstrüksiyonla yapılmış. Ahşap döşemelerin araları açık, böylelikle elek vazifesi görüyor. Hayvan atıkları bu aralıklardan süzülerek gübre olarak ayrıştırılıyor. Bu yöntemle gübre olarak ayrıştırılmasında sağlanan kolaylığın yanı sıra, barınağın hem hava alması, hem de temiz kalması sağlanıyor.

Burada yetiştirilen keçiler, diğer keçilerden çok farklı, süt verimliliği diğer keçilere göre çok fazla. Her bir keçiden 2-3 yavru doğuyor. Burası Türkiye'nin ilk damızlık keçi çiftliği. Bu çiftliğimizden Azerbaycan'a ihracat yapılıyor." dedi.

Bu çiftliklerin büyümelerini, sayılarının artmasının gerektiği ifade eden Bakbak, "Çiftçimize örnek girişiminden ötürü teşekkür ediyor, bölgemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bakbak bölgede bulunan 60 büyükbaş hayvan çiftliği için de Bakanlıkla çalışmaların yürütüleceğini ifade etti.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.