loader image

Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu makamında ziyaret ederek,  Gaziantep’e yapılan yatırımlar hakkında bilgi aldı. Görüşmenin ardından Bakbak, Doğanpınar ve Ardıl Barajlarının temellerinin atılacağını, Çetintepe Barajı’nın da projesinin tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Bakbak açıklamasında: “Doğanpınar Barajı, Kayacık Barajı ile birlikte balanslı olarak işletilerek 200 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak. İhalede son aşamaya gelen baraj projesinde ön mali kontrolün ardından inşaata başlanacak.

Ardıl Barajı ile de Araban ovasında 25 bin 730 dekar arazinin sulanması planlanmakta. Ön yeterlilik ihalesi tamamlanan projede mali teklifler alınmış olup ihale süreci devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

Proje safhasındaki işlerden de bahseden Bakbak, 2011 yılında ihale edilen Ardıl Sulaması Projesinin yer tesliminin yapılarak ön rapor ve aplikasyon projelerinin onaylandığını, bu proje ile 25 bin 730 dekar zirai arazinin sulanacağını bildirdi.

İhale süreci tamamlanan Ballıkaya Barajı ve Sulama Projesi ile 11 bin 230 dekar, sözleşme safhasında bulunan P2 Pompaj Sulaması Projesi ile de 105 bin 900 dekar arazinin sulanacağını belirten Bakbak, ayrıca 350 Adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu Alımı Projesi kapsamında Yavuzeli, Şahinbey ve Şehitkamil’e Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulumu yapılacağının müjdesini verdi.

Bakbak, Mesire Yeri, Hayvan Barınağı ve daha önce proje çizimlerinde kendisinin de görev aldığı Ortadoğu ve Balkanların en büyük, Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın ikinci hayvanat bahçesini de kapsayan Burç Parkı’nın tabiat parkı statüsüne kavuştuğunu, daha sonra da Uzun Devreli Gelişme Planı uygulanacağını ifade etti.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.