loader image

Mimarlar Severoğlu dedi

MİMARLAR Odası'nın 3 adayla gittiği genel kurulda seçimin galibi B.Sıtkı Severoğlu oldu. 159 üyenin oyunu alan Severoğlu, Mimarlar Odası'nın yeni dönem başkanı seçildi. 366 üyenin oy kullandığı genel kurulda diğer adaylardan M.Asım Güzel, 126 oy alırken, Cengiz Kalyoncu ise 82 üyenin oyunu alabildi.

Mimarlar Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen kurula, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, adaylar ve üyeler hazır bulundu. Yoğun katılımla gerçekleşen genel kurulda yoklamanın alınması ve faaliyet raporunun okunmasının ardından 3 liste halinde başkanlığa aday olan Cengiz Kalyoncu, Sıtkı Severoğlu ve Asım Güzel yapacakları çalışmalarla ilgili üyelere sunum yaptı.

BAKBAK: MİMARLAR HAKETTİĞİ SAYGINLIĞI GÖREMİYOR

Derya Bakbak yaptığı konuşmada, giderek kentselleşme çalışmalarının arttığına, buna rağmen mimarların toplumda hak ettikleri saygınlığı görmediğine dikkat çekti. Kendisinin de mimar olduğunu belirten Milletvekili Derya Bakbak, “Burada siyasi bir kimlik olmanın ötesinde mimar kimliğimle bulunuyorum, sizlerin meslektaşı olarak bulunuyorum. Ben gerek mecliste gerekse de gücümün yettiğince devlet mercilerinde mimarların haklarını savunacağıma söz veriyorum” şeklinde konuştu ve bu konuşması üyeler tarafından yoğun alkış aldı.

GÜZEL FAALİYETLERİNİ ANLATTI

Gaziantep Mimarlar Odası 11. dönem başkanlığını yapan ve 12. Dönem için de aday olan Asım Güzel başkanlık döneminde yapmış olduğu faaliyetleri anlatırken, yeniden başkan seçildiği takdirde mimarların haklarını savunma konularında daha kapsamlı çalışılacağını belirtti. Asım Güzel, “Mimar giderek sadece imza yetkilisi bir şahsa dönüşüyor ve yetenekli mimarlarımız böylece her geçen gün yeteneğini kaybediyor” derken, bu durumun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

KALYONCU: BELEDİYELERDE BEKLEME SALONUMUZ OLACAK

Başkan adaylarından Cengiz Kalyoncu Genel Kurulda yaptığı konuşmada mimarlık ve mimarlığın sorunlarına çözüm üretilmesi gerektiğini ifade etti. Cengiz Kalyoncu, “Başkan seçilirsem oda içinde ve mimarlar camiasında daha samimi bir ortamın oluşması için elimden geleni yapacağım. Katılımcı bir yönetim anlayışıyla genel kurulların üye sayısını artıracağız. Belediyelerden Mimarlar Odası adına bir oda tahsis edilmesini talep edeceğim; çünkü mimarlar belediyelere ruhsat işlemleri için sürekli girip çıkan insanlar. Ama maalesef bu işlemler sırasında saatlerce kapı önlerinde bekletiliyor. Bu durum mimarların prestijine ters düşmektedir. Bu ve bunun gibi durumlarda hak ettiğimiz saygınlığı görmenin zamanı geldi” dedi.

KURUL’DA KISA SÜRELİ GERGİNLİK YAŞANDI

Bir diğer başkan adayı Sıtkı Severoğlu sunum yapmak için çıktığı kürsüde, Genel Kurul Divan Başkanı Mehmet Cevdet Bakırcı’nın Cengiz Kalyoncu’ya sunum yapması için beş dakikalık süre vermesi ve Kalyoncu’nun 12 dakikada bitirdiği sunum sonunda “Beş dakikayı aşmadığınız için teşekkür ederim” şeklinde konuşmasına atıfta bulunarak; “Divan Başkanımız Kalyoncu’nun sunumunu daha önce dinlemiş sanırım” demesi üzerine Başkan Adayı Kalyoncu ve Divan Kurulu Başkanı Mehmet Cevdet Bakırcı, Severoğlu’na sözlerini geri alması konusunda uyarılarda bulundu. “Söylediklerimin arkasındayım” diyen Sıtkı Severoğlu sözlerini geri almayınca salonda kısa süreli gerginlik yaşandı.

SEVEROĞLU: ETKİNLİKLER YOĞUN OLACAK

Severoğlu, bu gerginliği sunumuna devam ederek gidermeye çalıştı ve başkan seçildiği takdirde oda’nın etkinliklerinin daha yoğun olacağını ileri sürdü. Sıtkı Severoğlu, “Kentsel sorunlarımızı çözmeliyiz, mimarları hak ettikleri saygınlıkla karşılamalıyız ve karşılanmasını sağlamayız. Mimarlar Odası’na gelip gitmeden işlerini tamamen özel şahıslar olarak yürüten mimarların oda çatısında toplanmasını ve örgütlü hareket etmesini sağlayacağız” diye konuştu.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.