loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak ve Halil Mazıcıoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selami Yetkinşekerci ve beraberindeki bir heyetle Gaziantep Kalesi’ni gezdi.

 

Dış duvarları yıkılan Gaziantep Kalesi için neler yapılabileceği yönünde çalışmalar başlatmak istediklerini söyleyen Bakbak ve Mazıcıoğlu incelemeleri neticesinde kale için bir seferberlik başlatılacağını ve Gaziantep Kalesi’nin turizmin can damarı olacağını belirttiler.

Milletvekili Bakbak ve Mazıcıoğlu, Gaziantep Kalesi için neler yapılabileceği konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Vali Erdal Ata ve Milletvekillerinin de katılacağı bir toplantı yapılacağını, bu toplantıda kale için ne yapılması gerekiyorsa konuşulacağını söylediler.

KALE, TAŞ YIĞINI OLMAKTAN ÇIKACAK
Gaziantep Kalesinin şehrin göbeğinde bir taş yığını olmaktan kurtulacağını söyleyen Derya Bakbak, “Kalemizi gezdik. Kalede yapılacak çok iş var. Kalenin dış duvar bölümünde yıkılmalar var. Öncelikle burayı yapacağız. Daha sonra kale için ne yapılması gerekiyorsa gerek Ankara’daki, gerekse de Gaziantepli bürokrasi üzerine düşeni yapacak ve şehrin göbeğinde bir taş yığını olan kalenin bu görünümden bir an önce kurtulmasını sağlayacağız” dedi.

KENDİMİ SUÇLADIM
“Ben topu taca atmayı seven birisi değilim. Gaziantep Kalesi’ne bugüne kadar neden sahip çıkmadım diye kendimi suçluyorum” diyen Mazıcıoğlu ise, “Kaleyi gezdim, geçmişimizi anımsamaktan mutluyum ama kaleyi gezince biraz içim burkuldu. Kale hakkında bazı bilgiler alıyorduk. Ama ben kalenin onarılmasında işlerin sorunsuz yürüdüğünü düşünüyordum. Kalenin yıkılan dış duvarlarını görünce içim acıdı. Soruyorum İl Özel İdaresi Genel Sekreterimize ve bana deniliyor ki; Anıtlar Yüksek Kurulu ile görüşmelerimizde sorunlar yaşıyoruz ve kaleye bu yüzden dokunamıyoruz deniliyor. Ben kimseyi suçlamıyorum. Ama kendimi bugüne kadar kaleye gereken ilgiyi göstermemişim gibi hissediyorum ve bir Gaziantep milletvekili olarak kendimi suçlu hissediyorum. Şimdi biz kimseyi suçlamadan kale ile ilgili bir değerlendirme ve karar toplantısı yapacağız. Bu toplantıya bakanımız Fatma Şahin, Valimiz, Belediye Başkanlarımız, Milletvekillerimiz, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Anıtlar Yüksek Kurulundan yetkililer katılacak" diye konuştu.

ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK
Gaziantep Kalesi'nin hakettiği noktaya gelmesi konusunda çalışmaların biran önce başlayacağını anlatan Mazıcıoğlu, "Gaziantep AK Parti döneminde Asım Güzelbey ve diğer belediye başkanlarımız sayesinde kültür ve turizm şehri haline geldi. Mesela bir Mozaik Müzesi yaptık ki dünyada örneği yok. Kalenin de tıpkı Mozaik Müzesi gibi sıkça ziyaret edilen ve Gaziantep’in gururu olan mekânlardan biri haline getireceğiz. Gaziantep’e gelen bütün vatandaşların Gaziantep’i gezmeden gitmeyeceği bir mekân haline getireceğiz. Şuna inanıyorum ki kalemizi gezmek için turistler sıraya geçecek. Ama bunun için öncelikle Gaziantepli yetkilileri bir araya toplayacağız. Kale düzenlemesini en kısa zamanda bitireceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın bir düşüncesi vardı; Mozaik Müzesinden kaleye bir teleferik yapılması gibi… Ben bu düşünceyi destekliyorum ve bu düşüncenin bir ütopya olmadığına inanıyorum. Böyle bir şey de yapılabilir. Yani Gaziantep Kalesi’ni Gaziantep turizminin can damarı yapacağız” ifadelerinde bulundu.

VEKİLLERİMİZİN KALEYİ GEZMESİ ELİMİZİ GÜÇLENDİRDİ

Milletvekillerinin kale gezisine eşlik eden ve vekilleri kalede şu anda yapılan çalışmalar hakkında bilgilendiren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz ise, “Vekilerimizin kaleyi ziyaret etmeleri ve gezmeleri bize güç verdi. Kale ile ilgili çalışmalarımız var. Vekillerimiz bu çalışmalarımızı yerinde inceleyerek elimizi güçlendiriyor. Vekilerimizin de desteğiyle bu kaleyi bir an önce turistler için gezilebilecek bir mekan haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.