loader image

AK Parti Gaziantep Kadın Kolları’nın organize ettiği Yerel Yönetimlerde Kadın Zirvesi Gaziantep’te gerçekleşti. Moderatörlüğünü Milletvekili Derya Bakbak’ın yaptığı zirveye yerli ve yabancı 5 belediye başkanı konuk oldu.

Gaziantep protokolünün yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Kadın Kolları MKYK üyeleri, milletvekilleri Safiye Seymeoğlu, Oya Eronat ve Türkiye’nin çeşitli illerindeki kadın kollarından birçok davetlinin de yer aldığı zirve açılış konuşmalarının ardından konuşmacıların yerlerini almasıyla başladı.

Milletvekili Bakbak yerel yönetimlerde kadının daha fazla görev almasına dikkat çekmek ve bu bağlamda yurtdışından ve Türkiye'den kadın belediye başkanlarımızın deneyimlerini paylaşmak için bir araya geldiklerini vurguladığı konuşmasında “Kadınlarımızı yakından ilgilendiren kararların alındığı bir mecrada kadın varlığı, kadın bakış açısının temsili son derece önemlidir ve yerel yönetimlerin izlediği politikaları, sundukları hizmetleri değiştirmekte, onları kadın ihtiyaçlarına duyarlı hale getirerek hizmetlerin ihtiyaçları karşılamasına olanak sağlayarak kentteki yaşam kalitesini yükseltmektedir. Öte yandan kadınların, yerel yönetim ve yerel siyasetteki temsilleri, yerel yönetim etkinliklerinin demokratik tabanını, verimliliğini ve kalitesini artırır.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizde kadınların sadece toplumumuzun yarısını oluşturdukları için değil, her şeyden önce birey ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde birinci derecede etkin oldukları için, toplumda eşit bireyler ve yurttaşlar oldukları için, kadınlarımızın hakları ve temsilinin öncelik verdikleri konulardan olduğuna dikkat çeken Bakbak:

“Hükümet olarak kadınların yerel siyasette güçlendirilmesi ve yerel temsilin artırılmasına dönük önlemler alıyoruz, kadınların kamusal yaşama katılımının özendirilmesi için gerekli tüm önlemleri alıyoruz, yerel yönetimlerin kadınların sorunları ile ilgili çalışmalar yapmasını teşvik ediyoruz. Kurum ve kuruluşlarımızla, kadın kollarımızla ve örgütlerimizle yürüttüğümüz çalışmalarla her alanda kadınlarımızı güçlendiriyoruz.” diyerek sözü Viyana Parlamentosu Milletvekili, Eyalet Sözcüsü Şirvan Ekici’ye bıraktı.

Şirvan Ekici ve Almanya Schleswig Holstein-Timmendorfer Strand Belediye Başkanı Hatice Kara, Konya-Akşehir Adsız Belediye Başkanı Türkan Pınar Çiğdem, İngiltere-Bradford Belediye Başkanı Naveeda Ikram, Bosna Hersek-Visoko Belediye Başkanı Amra Babic konuşmalarında yerel yönetimlerde kadının önemine değinerek, kendi hayatlarından deneyim paylaşımlarında bulundular. Panelistlerin içtenliğiyle etkileyici konuşmaların yer aldığı zirve fotoğraf çekimlerinin ardından son buldu.

Program zirvenin ardından Dülükbaba Biyolojik Göleti’nde öğle yemeğiyle devam etti. Kadın Kolları başkanı Güldal Akşit’in başkanlığında gerçekleştirilen Kadın Kolları İlçe Başkanları Toplantısı’nın ardından Tarihi Gümrük Han’a giden kafile Gaziantep’in yöresel dokusu ve ürünleriyle tanışma fırsatı buldu.

Gümrük Han’ın ardından kadınlarımıza sunulan hizmetin en güzel örneklerinden biri olan Hanımlar Yüzme Havuzu ziyaret edildi.Buradaki gezinin tamamlanmasıyla Şahinbey Parkı’na geçilerek tüm misafirlerle birlikte sıra gecesi eşliğinde yemek yenildi. Ertesi gün Zeugma Müzesi’ni gezen kafile , öğle saatlerinde Gaziantep’ten ayrıldılar.

 

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.