loader image

Gaziantep Milletvekillerinden Irak Başkonsolosluğuna Ziyaret

AK Parti Gaziantep milletvekilleri Halil Mazıcıoğlu ve Derya Bakbak, Irak'ın Gaziantep Başkonsolosluğu'nu ziyaret etti.

Başkonsolos Debbağh, ziyarette yaptığı konuşmada, işadamlarına yönelik çalışmalarına değindi. Daha önce iş adamlarının muamele işlemleri için Ankara veya İstanbul'a gittiğini hatırlatan Debbağh, "Irak Başkonsolosluğu'nu Gaziantep'te açarak onların mesafesini kısaltmış ve aynı zamanda kolaylık sağlamış olduk. Gaziantep'te kısa sürede bulunmamıza rağmen Gaziantep ile Irak arasında çok ciddi ticari hareket gözlemledik. Türk iş adamlarına konsolosluğumuzun kapısı her zaman açıktır. Elimizden gelen desteği göstereceğiz" dedi.

Irak ile Gaziantep arasında kültürel açıdan çok güzel etkileşimin bulunduğunu, Gaziantep Üniversitesi'nde yaklaşık 150 Iraklı öğrencinin okuduğunu belirten Debbağh, birçok Iraklı vatandaşın tedavi için Gaziantep'i tercih ettiğini ifade etti.

Turizm açısından da iki ülke arasında hareketlilik yaşanmasını dileyen Debbağh, şunları kaydetti:

"Irak'ta yaz ayları biraz sıcak geçiyor. Iraklı vatandaşlar, havası daha serin olduğu için Gaziantep'i tercih ediyor. Gerçekten Gaziantep, çok güzel bir şehir. Kendimi bu kentte ailemin yanında hissediyorum. Gaziantep'in insanları çok sıcak kanlı. Konsolosluğumuzun ilk hedefi, ticari, sosyal, kültürel ve sağlık açısından her iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmek ve aynı zamanda Gaziantep'te bulunan iş adamlarına hizmet vermektir. Bizlere bu anlamda verdiğiniz desteklerden dolayı sizlere teşekkür etmek istiyorum. İnşallah ilerki zamanda ilişkilerimiz daha da iyi seviyeye gelir."

Irak'ın Türkiye ile ilişkilerin iyi seviyede seyretmesini temenni eden Debbağh, ticaret ilişkilerinin diğer sektörleri etkilediğini vurguladı.

-"İhracatta çok önemli bir payımızı Irak'a yapıyoruz"

 

Milletvekili Derya Bakbak ise Irak Başkonsolosluğu'nun açılmasına çok sevindiklerini dile getirdi.

Başkonsolosluğun Gaziantep açısından önemine işaret eden Bakbak, Gaziantep sanayisinin Türkiye ekonomisindeki önemine değinirken, "Irak Başkonsolosluğu'nun Gaziantep'te bulunması bizim için çok anlamlı ve önemlidir. Gaziantep'te bin 750 kişilik Ortadoğu'nun en büyük hastanesi kurulacak. Bu anlamda Gaziantep, sağlık açısından da çok önemli bir yer olacak. Gaziantep eğitimde de Ortadoğu'nun merkezi konumuna gelecek. Kültür anlamında da Gaziantep'te umduğunuzu bulacağınız bir şehir" diye konuştu.

Milletvekili Halil Mazıcıoğlu da konuşmasında, Gaziantep'in ihracatının çok önemli bir payını Irak'a yaptığını belirtti.

Gaziantep ürettiği ürünlerini çoğunu komşu ülkelere ve özellikle Irak'a sattığına işaret eden Mazıcıoğlu, Gaziantep'in 2007 yılında Irak'a yaptığı 511 bin dolar ihracatın 2011 yılında 1 milyar 840 bin dolar dolayında gerçekleştiğini aktardı. Gaziantep'in toplam ihracatının 5 milyar dolar olduğunu da hatırlatan Mazıcıoğlu, Türkiye'nin de Irak'a ihracatının geçen yıl 8 milyar dolar civarında gerçekleştiğini belirtti.

Gaziantep'in eğitimde, sağlıkta ve turizmde bölgenin yıldızı olduğunu ifade eden Mazıcıoğlu, Irak'la ticari faaliyetlerin daha çok artmasını arzuladıklarını, bunun kendi dönemlerinde gerçekleşmesinden de çok mutlu olduklarını kaydetti.

 

 

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.