loader image

Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, TBMM Genel Kurulunda, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2013 Yılı Bütçesi üzerinde AK Parti Grubu adına konuştu.

Konuşmasında ülkemizin sahip olduğu özel konum, doğal güzellikleri, ev sahipliği yaptığı uygarlıkların kültür hazineleriyle, dünyada kültür ve turizm zenginliği bakımından sayılı ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Bakbak, bunun bilinciyle, 10 yıllık AK Parti iktidarında önemli kültür ve turizm hamleleri gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Bakbak konuşmasında:

“Ülkemiz yakın geçmişe kadar kültür, turizm konusunda hiç bu kadar mesafe kat etmemişti.Bugün, ilk defa, makro düzeyde, uzun ve orta vadeli hedeflere sahip, entegre bir ulusal kültür ve turizm politikasına, bizim iktidarımız zamanında ulaşılabilmiştir.

Bakanlığımızın çalışmalarıyla turizm algımız son on yılda deniz, güneş, kum üçgeninden çıkmış; bunun yanı sıra ülkemizin; kültürden sağlığa, gastronomiden kongre turizmine kadar birçok alanda sahip olduğu zenginliği ve çeşitliliği, doğru tanıtım araçlarıyla en güzel şekilde kullanılarak, kapsamlı bir turizm politikası haline getirilmiştir.” İfadelerini kullandı.

Turizm istatistiklerine de değinen Bakbak, ülkemizin 2002’de 13,2 milyon kişi ile dünyada 17.sıradayken, 2011 yılında 31,5 milyon kişi ile, gelen turist sayısı bakımından 6. sırada, turizm gelirleri bakımından ise 23 milyar dolar ile dünyada 9. sırada olduğunu belirtti.

Bakbak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi:

“Çağdaş, yenilikçi faaliyetlere önem vererek, müze kütüphanesi gibi yeni kavramları turizme kazandırıyoruz. Turizmde engellilere yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırıyor, çoğaltıyoruz. Çocuklar için müzeleri daha ilginç hale getirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Kültürel mirasımızın korunması için gerekli teknik elemanların yetiştirilmesine öncelik veriyoruz. Milli müze kompleksleri kurarak, depolarda kalan eserlerimizin sergilenmesini sağlayacak çalışmalar yapıyoruz. Daha sektörel, turistik mağazalar açıp, daha geniş kitlelere ulaşabiliyor, karlılığımızı artırıyoruz. Öte yandan, Türkiye’den yasadışı yollarla çıkarılmış çeşitli hazinelerimizi ülkemize geri kazandırıyoruz. Sinema sektöründe de ülkemizin adından uluslararası arenada söz ettirmeye; tiyatroda, operada, balede, konser ve resitallerde temsil ve etkinlik sayımızı her geçen gün artırmaya başladık.” dedi.

“Şehirlerimizin kültürel kimliklerini geliştirerek, turizme kazandırdık. İşte bunun en güzel örneği Gaziantep. Sadece Gaziantep değil, bugün, ülkemizin pek çok şehri turizm alanında hızla gelişiyor. Daha önce çöplük olan, dökülen, yıkılan eserlerimiz turizme kazandırılıyor. Bu yeni yüzleriyle şehirlerimiz, yaşanabilir “marka şehirler” haline geliyor.” ifadelerini kullanan Bakbak, UNESCO’nun 2012 Dünya Kültür Mirası Aday Listesi’ne giren ZEUGMA’nın, 2012 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldüğünü; Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın, Dünya Seyahat Ödülleri’nde, Avrupa’nın En İyi Turizm Kuruluşu ödülüne layık görüldüğünü dile getirerek bunların gurur verici gelişmeler olduğunu kaydetti.

 “Üstün performanslar, aynı hedefe yönelmiş takım oyunundan çıkar.”:

AK Parti iktidarı olarak ortak akılla, gönül birliğiyle hareket ederek ülkemizi 10 yılda muazzam bir noktaya taşıdıklarını ifade eden Bakbak, “Türkiye’miz ekonomik anlamda, demokratik anlamda, siyasi anlamda, yaptığı reformlarla, uyguladığı politikalarla, güçlü duruşuyla, kalkınma ve çağdaşlaşma düzeyiyle komşu ülkelerimize model gösterilen bir ülke oldu.” dedi.

Bu başarıyı çok daha öteye taşıyacaklarına inandığını dile getiren Bakbak, muasır medeniyet yolunda, bu büyük millete hizmeti geçen, eser bırakan, taş üstüne taş koyan bütün devlet ve siyaset adamlarına ve aziz milletimize şükranlarını sunarak konuşmasını tamamladı.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.