loader image

Gaziantep Milletvekili ve Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Derya BAKBAK Gaziantep’i Geliştirme Vakfının “Kültür ve Turizm Konulu” 9. Yüksek İstişare Kurulu toplantısına katıldı.

Bakbak toplantıda, Gaziantep’in Kültür ve Turizmi ile ilgili görüşlerini aktardı.

Sayın bakanlarım, valim, belediye başkanım, oda başkanım, değerli basın mensuplar ve değerli katılımcılar hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Öncelikle herkese teşekkür ederim. Toplantının hayırlara vesile olmasını dilerim.

"İçinde pozitif anlamda Gaziantep kelimesi gecen her yerde, her iste, her projede, her çalışmada emek vermeye, koşuşturmaya HAZIR OLDUĞUMU söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Şehrimle onur ve gurur duydum, duymaya da devam edeceğim.

Evet. Gaziantep'in sanayi ve ticaretinin yanında son 10 yıldır Kültür ve Turizm alanında da bir cazibe merkezi olduğunu biliyoruz. Buna ilaveten sunu da söylemek gerekir ki "Gaziantep’teki her yöndeki ilerleme TURKİYEDE’Kİ pek çok şehre oranla çok daha ilerdedir." Bugün de tüm katılımcılar yeni fikirleriyle bu toplantıya değer katacaklar. Buna inanıyorum. Yeni projeler, yeni planlar yapacaklar. Ancak bunları yaparken bir ayrıntıya da dikkatinizi çekmek istiyorum.

Kültür ve Turizm işi bir fabrika planlamaya benzemez. Çerçeveler kesin hatlarla çizilemez. Sürekli fikirler ve eylemler revize edilmelidir. Sık sık yeni gelişmelere göre pozisyon almamız gerekir. Bu yüzden bu toplantıda olanları YÜREĞİNİZDE HİSSETMELİSİNİZ YOKSA bir sonuç alamazsınız.

Sayın Başbakanımızın teşrifleriyle açılışını yaptığımız Zeugma Müzesinin o açılış sahnesini hatırlamanızı isterim. O açılış sahnesini kendimi başka bir şehirde hissettim. Ve dedim ki biz bunu BAŞARMIŞIZ dedim.

AKIL DÜŞÜNÜR, BEDEN YAPAR. Ancak hislerinize duygularınıza bunu yaptıramazsınız. Bugün az duygulan, yarın çok duyulan diyemezsiniz.

İste olması gereken de buydu!!!!

İçinizin içinize sığmadığı, harika dediğiniz, İŞTE BU DEDİGİNİZ!!!! BİZ bunu yapmalıyız.

Şehrimizin caddelerini sokaklarını gezen herkes böyle bir hisse kapılmalı. O ZAMAN BAŞARMIŞ OLURUZ, kalıcı bir şey yapmış oluruz.

Hepimiz bu topraklara hizmet ediyoruz. Bu hizmeti değişik şekillerde veren tüm yurttaşlarıma saygılarımı sunuyorum.

Atatürk’ün dediği biz çağdaş medeniyetler düzeyine ancak TARİHİMİZE KÜLTÜRÜMÜZE sahip çıkarak ulaşabiliriz.

Size yurt dışında yabancı bir rehberin söylediği bir sözü aktarmak isterim.

Müzeleri gezerken, şu eser Türkiye’den, şu eser şu bölgeden, şu eser şu bölgeden.

Allah'ım biz ne yapmışız? Bunlar bizim topraklarımızın eserleri diye düşünürken rehber hemen sözüne söyle devam etti.

"BİZDE YOK DEĞERİ ÇOK, SİZDE ÇOK DEĞERİ YOK" umarım 21. Yüzyıla girerken bizler bu önemin farkında ve yakışır vaziyette isler yaparız.

Değerli katılımcılar!!!!!

1.Gaziantep'in dış turizme bağlı ticaretiyle ilgili olarak ise Suriye’deki kargaşanın yarattığı olumsuz etkiyi sabırla, daha güçlü oluşumlar olacağı inancıyla düşünmeli, ilişkilerimizi ve islerimizi ona göre ayarlamalıyız. Bunun yanında Irak pazarını ihmal etmeden geliştirmeye yönelik çalışmalarımızı artırmalıyız. Bildiğiniz gibi uçak seferleri, ortak fuar çalışmaları, konsolosluk çalışmaları yapıldı. Irakla ilgili çalışmaları daha da iyileştirilmeli, geliştirilmeliyiz. Bunların yanında Gaziantep'in lojistik bir üst olma projesi
2. Gaziantep- Kilis-Dörtyol Projesi hayata geçirilmesi
3. Gaziantep- Habur sınır yolunun tamamlanması
4. Hızlı trenin Gaziantep bağlantısının yapılması önem arz etmektedir.

Bu toplantı formatına uygun fikir katkısı sağlamak amacıyla birkaç şeyi de söylemek isterim.

1. Gaziantep'in otoyol çıkışlarına "Gaziantep hakkında bilgi alabilecekleri küçük bir Antep evi formatında bilgi evi”, bu bilgi evleri içerisinde şehre gelenlerin Gaziantep ile ilgili beklentisine cevap bulabileceği bilgisayar destekli bilgi evleri yapılması,
2. Şehrimize yakışır bir meydan yapılması,
3. Sof Dağına "sağlık turizmi kapsamında" özellikle akciğer hastalarına yönelik bir proje gerçekleşmesi bu projenin hem Kültür ve Turizm hem de Sağlık Bakanlığınca desteklenmesinin sağlanması,
4. Kalenin bir an evvel her yönüyle turizme açılması
5. Kalenin üstünün kültür yoluna teleferikle bağlanmasının projelendirilmesi
6. Büyük pasajın teknolojik alt yapıyla desteklenip aslına uygun olarak yenilenmesi
7. Belediye pasajının heykel ve serbest resim atölyelerine dönüştürülmesi ve sergi salonlarının buraya taşınması
8. Mümkün mü bilmiyorum ama!!! Gaziantep'e yeni gelecek öğretmen ve öğrencileri teşvik etmek amacıyla toplu taşımacılıkta 6 ay ile 1 sene ücret alınmaması
9. Gelenekten geleceğe başlıklı toplantılar organize ederek gençlerimizi ve çocuklarımızı, emekli olmuş, konusunda bilge kişilerle buluşturmak bunu yaparken kışın tandır altında yazın hayatlı evlerde organize ederek kültürel anlamda sohbetler yapmak
10. Musikimizi gençlerle ve çocuklarla tanıştırmak adına faaliyetler yapmak gençler ve çocuklara konser yapma imkânı sunmak. Bunu yaparken de sanat müziğinin inceliğini ve türkülerimizin yüreğini çocuklara ve gençlerimize anlatmak.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.