loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, tarihimize, kültürümüze sahip çıkarak, bu değerlerimizi dünyaya tanıtarak, turizmde öncü ve önemli şehirler arasına girebileceğimizi belirterek, “Gaziantep’in geleceği turizmde. Çünkü turizmin ekonomik anlamda getirisi çok fazla” dedi.

TBMM’de Gaziantep’i başarıyla temsil eden, Gaziantep’in üçüncü kadın Milletvekili Derya Bakbak ile geleceğin sektörü turizmi konuştuk. Yüreği hizmet aşkıyla dolu, Antep sevdalısı Derya Bakbak sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

 

-“Eskiden turizmden en fazla payı denizi olan şehirler alırdı. Ne acıdırki, yıllarca bunun arkasına sığınılarak, Gaziantep’te de tarih ve kültürümüz geri plana atıldı. AK Parti iktidarıyla sanırım bu anlayış bir nebze olsun değişti, ne dersiniz?”

“TURİZM ÖNEMLİ BİR KAYNAK”

-“Üç tarafı denizlerle çevrili, bir taraftan Avrupa, bir taraftan Afrika, ve bir taraftan da Asya ile bağlantısı olan bir ülkeyiz. Birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış ülkeyiz. Asur, Roma, Bizans dönemlerinden kalma eserler ülkemizde mevcut. Yani çok köklü bir tarihe sahibiz. Ülkemizin uzun vadede refahının olması için, ulusal ölçeği aşan ekonomik bir kalkınmamızın olması lazım. Ekonomik kalkınmayla biz bunu sağlayabiliriz ve çok güzel bir yatırımımız var. Turizm var. Elimizde çok önemli bir kaynak var. Ve bunu bugüne kadar çok rantabıl kullanmamışız. Sıcak bir iklime sahip olmamız itibariyle turizmde genel olarak deniz altertatifini kullanmışız. Fakat bugüne geldiğimizde kış sporları, doğa sporları, tarihi alanlarımız, bunların değerlendirilmesi ile yeni bir turizm anlayışı aşamasına gelmiş durumdayız.”

-“Şu andaki turizm çalışmalarından bahseder misiniz?”

“MÜZE ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRDİK”

 

-“Şu anda tarihimizde meydanda ne var, öncelikle bunları ortaya döktük. Elimizdeki kaynak ne, bunları tespit ettik. Camilerimiz, hanlarımız, hamamlarımız, ören yerlerimiz, müzelerimiz vs. Şu anda müzelerimizi de elden geçiriyoruz. Topkapı Sarayı’ndan tutunda, diğer bütün sarayların hepsinin, müze anlayışını değiştirmiş durumdayız.”

-“Müze demişken araya gireyim, Zeugma Mozaik Müzesi gerçekten büyük beğeni topluyor. Sayın Asım Güzelbey’i ve emeği geçenleri birkez daha kutlamak gerekiyor sanırım…”

“BAKANI AĞLATAN MÜZE”

-“Zaten şu anda Zeugma Müzesi’nde gördüğümüz görüntü çok farklı. Eski müzelerimizde sadece objeyi sergiliyorduk. Şimdi ise freksleriyle, taban mozaik alanlarıyla, biz o ortamda yaşıyoruz. Similasyonlarla, ışıklandırmalarla, o ortamı, tamamen yaşatan bir hale getirmiş durumdayız. Girişteki similasyon da zaten, Zeugma dönemindeki karşılıklı şehrin yaşantısını, evlerini direk yansıtmasını canlandırmış durumda. Gerçekten etkilenmemek mümkün değil. Bizim açımızdan çok önemli. Ben Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’a Zeugma diye toplantının birinde anlattım, bakan bana, ‘sus tamam Derya, bak şimdi yine ağlarım’ dedi. O kadar güzel, o kadar mutluki, ‘biz bunu başardık’ diyor. Her anlatışında ağlayarak anlatıyor. İzmir’deki bir konuşması var. Anlatırken inanın ağladı. Ordaki görsel efektlerden, yansımalardan, frekslerden, yerdeki mozaikler sanki Zeugma dönemindeki o yaşantının, müzenin içindeki gerçeğin canlandırılması olmuş durumda.

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Asım Güzelbey, ile birlikte başardık.”

-“Gaziantep’teki ortak aklı, Ankara’ya da taşıdınız. Sanırım bu anlayış hizmeti de hızlandırıyor?”

“ORTAK AKIL BAŞARI GETİRİYOR”

-“Hiçbir olay bir kişi ile yürümüyor. Proje çiziliyor. Milletvekilleri olarak hergün olayı bakanlıktan takip etmemiz gerekiyor. Antep’teki başarının sebebi bu zaten. Bakanlarımız, milletvekillerimiz arasında, gerçekten inanılmaz bir koordinasyon var. Gaziantep’te de böyle değil mi? Ticaret odamız, Sanayi odamız hep birlikte oturuluyor, ortak bir karar alınıyor ve ortak bir kararla, ortak bir akılla hareket ediliyor. Önce ne yapılacak, ihtiyaçlarımız ne, bunlar belirleniyor.”

-“Gaziantep için şu anda neyin takipçisisiniz?”

“GAZELİ GAZİANTEP KALESİ’NDE 15 GÜN KALDI”

-“Örneğin barajların yapılması gündemimizde. Ayrıca 5 tane barajın yapımı, bitimi hızlandırılacak, 3 tane bal ormanı kurulacak, Beykent’teki ormanın yapımı için kararlar alındı.

Gaziantep Kalesi bizim için çok önemli. Göçükler tesbit ettik. Duvarda eğim var. Mühendislik açısından incelenmesi gerekiyor. 3 dönemin eserleri bulunuyor Kale’de. Hangi döneme ait eserler olduğunu bilemiyoruz. Üzerini kapatamıyoruz, kapatamayınca koruma altına alamıyoruz. Projelendirilmesi lazım. Kale bizim içim çok önemli. İmam Gazeli’nin gelip 15 gün kaldığı, oda var, hamam var, askeri birliklerin kaldığı, askeri birliklere ait hamam var, onların savunmasını yaptığı yerler var. Şehrin içerisinde bir kraliçenin tacı oturtulmuş şekli gibi bir konumda Gaziantep Kalesi. Işıklandırması bitecek. Çimenlerle ilgili çalışmalar yapılmakta, yandaki kafeterya kısmı tamamlanmış durumda. Çok iş var, aşama aşama yapacağız. Tüm bunların bakanlıklar nezdinde takipçisi olacağız.”

-“Zeugma çok önemli bir tarihi, kültürel değerimiz, ancak başka tarihi değerlerimizde var. Bunların da Zeugma kadar ön plana çıkması, çıkarılması, tanıtılması gerekmiyor mu?”

“KARKAMIŞ İYİKİ MAYINLARIN ALTINDA KALMIŞ”

-“Zeugma, Yesemek bildiğiniz gibi, Unesco dünya kültür mirası aday listesine girdi. Bu güzelliklerimizin dışında Nurdağı’nda tabiatla tarihin birleşimi var, orada bir tarih yatıyor. İnanılmaz bir doğal güzelliğin içinde bir kale, su sporlarınn yapılacağı etrafında çok güzel bir alanı var. Etrafında çok değerli köyleri var. Karkamış yine bizim için çok önemli. Mayınlı arazinin altında kalması çok iyi olmuş, senelerce. Çünkü mayınlardan dolayı oraya hiçbir zarar gelmedi. Mayınlardan dolayı koruma altına alındı. Kazılarda orada ne çıkacağını bilmiyoruz, Zeugma’yı geçebileceğine inanılan, mozaiklerin olduğu düşünülüyor. Kazı ekibi atandı, kış geldiği için çalışmalara başlanamadı. Dülük bizim çok önemli. Tarihimize, kültürümüze sahip çıkmalıyız. Gaziantep’in geleceği turizmde. Tarihi ve kültürümüzü yaşatarak Gaziantep’in turizmde öncü ve önemli şehirler arasında olmasını sağlayabiliriz. Turizmin ekonomik anlamda getirisi çok fazla. Bu bizim için çok önemli. 2023’te Gaziantep turizm açısından bambaşka bir noktaya gelecek.”

-“Siyasette yıllardır hizmet ediyorsunuz ama, TBMM’de olmak daha farklı olsa gerek. Hiç zorluk yaşadınız mı?”

“SORUN YAŞAMADIM”

-“Biliyorsunuz siyasete yabancı değilim. Aktif siyasetin içindeydim, en son İl yönetimindeydim. Ankara, okuduğum bir şehir. Diğer milletvekili arkadaşlarımla diyaloğumuz çok iyi, bana da büyük destek oldular. Sürekli fikir alışverişi yapıyoruz. Mecliste herkes birbirine destek zaten. Hiçbir sorun, zorluk yaşamadım. Çocuklarımda artık büyüdükleri için biri 12, biri 17 o açıdan da sıkıntı yaşamıyorum.”

-“Afet Kanunu çıktı, sizde komisyondaydınız, bu kanun neler getiriyor?”

-“AFET ile ilgili bir çalışmamız oldu. Bununla ilgili kanunu çıkarttık. Bu ülkemiz açısından çok önemli. Çünkü biz artık yaraları saran bir millet olmak istemiyoruz. Yara almadan sorunları çözen, çözüm yolu bulan, şehrimizi ve ülkemizi daha üst kademeye getirmek için çaba sarfeden, emek veren bir grup olarak, ülkemizi ve şehrimizi 2023’e hazırlamak istiyoruz. Afet yasasındaki olay, jeolojik açıdan sorunlu olan yerler, zemin etüdü açısından sıkıntısı olan yerler, sağlık açısından uygun olmayan insanların yaşayamayacağı ortamların öncelikle tesbit edilmesi, daha sonra tetkikler yapılması. Sonrasında TOKİ ve belediyelerimiz tarafından da bu işler yürütülecek. Bütün insanlar en iyi şartlarda yaşamayı hakediyor. Bu Anayasamızın da bir gereği. Vatandaşlarımıza sağlık açısından, fiziksel açıdan, toplumsal açıdan gerekli mekanları hazırlamak, bizim boynumuzun borcu. Bir Van depremini tekrar yaşamak istemiyoruz. TOKİ’nin yaptığı çalışmalar var. TOKİ 81 ilde, 800 tane ilçede konut yapıyor. Bu çok anlamlı. 435 bin tane konut yapıldı. Gecekondulardan modern şehirlere taşıdık insanlarımızı.”

-“Belediyeler kentsel dönüşüm çalışmalarına ağırlık verdi. Yıkıp yapıyorlar. Sizlere bu konularda çok şikayet geliyor mu?”

“TÜRK FİLMLERİNİN TERSİNE BİR ANLAYIŞ VAR”

-“Gaziantep’te 5 bin tane konut yapılmış, 5 bin tane de yapım aşamasında olan konut var. Belediyelerimiz bu konuda ciddi çalışıyor. Aslında orada sadece ev sunulmuyor, bahçesi olan, sosyal tesisi olan, sağlık ocağı, camisi olan yani sosyal hizmette beraberinde getiriliyor. İnsanlarımız memnun. Türk filminde dozerlerin önüne dururlardı yıktırmamak için engel olurlardı, şimdi bana yüzlerce telefon geliyor ‘başkana söyleyin, kentsel dönüşüm olsun, bize yeni ev versin’ diye. Güzel bir şey.”

“AK Parti’nin başarısında kadınların rolü büyük. Neler söyleyeceksiniz?”

“AK PARTİ KADINLARIYLA DÜNYANIN EN BÜYÜK STK’SI”

-“AK Parti kadınlarıyla dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu şu anda. AK Parti’nin başarısında kadınların çok büyük rolü var.”

-“Genç yaşta milleti temsil gibi önemli bir görev üstlendiniz. Genç kızlarımıza, kadınlarımıza başarılı olmaları için ne gibi tavsiyeleriniz olacak?”

“BENİ ÖRNEK ALIYORLAR”

-“Gazi Üniversitesi mimarlık bölümü mezunuyum. Hep hayalimde yüksek lisans doktora yapmak vardı. İlk başta giremedim çünkü Mimarlık Gaziantep’te yoktu. Çocuklarım belli bir aşamaya gelince İngilizce için çok emek verdim. Yüksek lisansımı yaptım, şimdi Gaziantep Üniversitesi’nde doktoraya devam ediyorum. Aynı zamanda işletmeyi bitiriyorum. Okumayı çok seviyorum. Şu anda okumayla milletvekili birlikte gidiyor, bu çok güzel birşey. Birçok kişiye örnek oldum bu konuda birçok kadınımız kızımız beni görüp ikinci bir üniversiteye veya yüksek lisansa doktoraya girdi. Milletvekilliğim biterse bu alanda devam ederim. Kadınların çalışmalarından yanlarındayız. Üst düzeyde yöneticilikte çalışan kadınlarımızın sayısı artmalı, valiliklerde, belediyelerde yöneticilik yapan kadınlarımızın sayısı artmalı. Herkesin bir hedefi olmalı.. Kadınlarımız kendi yeteneklerinin farkında değiller. Herbirinin farklı farklı yetenekleri var. Görgüleri, görüş alanları var. Onları ortaya çıkaracak ortamların içerisinde olurlarsa zaten başarı kendiliğinden gelir.”

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.