loader image

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen '8. Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivali' başladı. Festival Park'ta gerçekleşen etkinlikte festivale adını veren antepfıstığı, yöresel yemekler, tatlılar ve giysilerin tanıtımı yapıldı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, etkinlikte yaptığı konuşmada, Suriye ve Mısır’da büyük bir insanlık dramının yaşandığını, bu nedenle Festivalin her sene konserlerle anılırken, bu yıl Suriye'de yaşanan dram nedeniyle festivalin kültür boyutuna ağırlık verdiklerini söyledi. Güzelbey, "Suriye'den çok sayıda kardeşimiz, çok sayıda komşumuz bugün mülteci durumuna düştüler ve şehrimizde misafir olmaktadırlar. Diğer taraftan birçok ortak bağımız olan Mısır'da da karışıklıklar ve sorunlar yaşanmakta. Kardeş şehrimiz Halep gözyaşı içerisindeyken biz burada fıstık festivalinin konser tarafını yapmayı içimize sindiremedik" diye konuştu.

Vali Erdal Ata ise bu tür festivallerin kentin tanıtımına büyük katkı sağladığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Böylesi uluslararası kültürel etkinliklerin kentin tanıtımına önemli katkı sağladığını ifade eden Ata, kentlerin kültürel değerlerine sahip çıkması gerektiğini belirtti. 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak  da konuşmasında antepfıstığında yaşanan sıkıntılara değindi. Bakbak, sıkıntıların çözümü noktasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve tüm millvetvekillerinin seferber olduğunu belirtirken, "Bu konuda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda önemli bir toplantı yapıldı. Bu işin takipçisiyiz" dedi.

Festivalde, protokol üyeleri hep birlikte "Festival Meşalesi"ni yaktı, tek tek stantları gezdiler.Bu arada festivale katılanlara Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları İbrahim Evrim ve Cengiz Ağar tarafından çeşitli hediyeler verildi. Yabancı ülkelerin temsilcileri de kendi ülkelerinden getirdikleri yöresel hediyeleri Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yetkililerine verdiler. 

Festivale katılan yerli ve yabancı gruplar festival alanını dolduran binlerce vatandaşa yöresel kıyafetleri içerisinde dans gösterileri sundular. 4 gün sürecek festivalde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Malezya, Romanya, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'nin birçok ilinden gelen yöresel halk oyunları ekipleri, çeşitli gösteriler sundu. Festival, pazar gününe kadar Gaziantep’in çeşitli bölgelerinde çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 
dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.