loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ile yaptığımız röportajda, TBMM’deki kadın milletvekili sayısının azlığından yakındı. AK Parti olarak daha fazla kadın milletvekilini Meclis çatısında görmek istediklerini belirten Derya Bakbak, iyi eğitim almış bayanların politikaya girmelerini öneriyor.

Sayın Derya Bakbak, özgeçmişinizi incelediğimizde kelimenin tam anlamıyla dört dörtlük bir eğitim geçmişinizin olduğunu görüyoruz…

“Okul ve eğitim hayatımın tüm evrelerinde çok başarılı bir öğrenciydim. Ankara Gazi Üniversitesi’nde mimarlık okudum. Şu an her ne kadar ikinci planda kalsa da mimarlık mesleğini çok seviyorum.

Beceri ve 3. Boyutu görme yeteneğim çok iyiydi. Okumayı ve eğitimi her zaman sevdim ve hala da severim. Eğitim benim için çok önemli… Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nde yüksek lisans yaptım. Halen bu bölümde doktorama devam ediyorum. Bu bölümdeki arkadaşlar bana çok yardımcı oluyorlar.”

 

Peki, bir kadın olarak siyaseti sevdiniz mi? Çünkü kadınlarımızın politikayla arası pek iyi değil.

“Ben her şeyden önce yaptığım her işi severek yapmaya çalışırım. Bu gerek iş hayatında olsun, gerek siyasi hayatımda olsun sevmediğim ya da sevemeyeceğim bir işi yapmam.

Ben politikaya girmeden önce birçok dernek ve sivil toplum örgütünde çok faal çalışan biriydim. AK Parti İl Yönetimi’nde de üyeydim. AK Parti İl Yönetimi’ndeyken milletvekilliğine aday oldum. İl yönetiminde görev yaparken de çok aktiftim. Ben teşkilatın içerisinden geldiğim için çalışmaların ne yönde olacağını, ne şekilde çalışmalar yapılacağını çok iyi biliyordum. Kısacası AK Parti’yi çok iyi tanıyordum. AK Parti benim tercihimde çok önemli bir yer tuttu. Çünkü düşünce yapıma ve siyasi tercihime çok uygun bir partiydi. AK Parti’yi geleneklerimize bağlı, aile yapısına önem veren, eğitime çok önem veren bir parti olduğu için hiç tereddüt etmeden tercih ettim. Kısacası bu ülkenin eğitimli insanlara çok ihtiyacı var.

Bu dönem TBMM’deki AK Partili milletvekili arkadaşlarımın yüzde 99’u yükseköğrenim görmüş, eğitimli arkadaşlar. Bu arkadaşlar milletvekilliğine aday oldukları dönemde çok iyi bir araştırmadan geçirildikten sonra adaylık başvuruları kabul edilmişti. Özellikle eğitim durumları çok iyi olanlar ilk sıralarda tercih edilmişti. TBMM’deki eğitimden kaynaklanan bu farklılığı şimdi her ortamda görebilirsiniz. Bizler topluma örnek olması gereken insanlarız. Bizlerin girdiğimiz her toplumda hareketlerimizle, konuşmalarımızla, aile ve iş yaşamı tarzlarımızla örnek olmamız gerekir. Çünkü herkes bize bakan gözlerle bakıyor.”

TBMM’de Gaziantep’i temsil eden iki bayan milletvekilinden birisi sizsiniz. Parlamentodaki kadın vekillerimizin sayısı neden bu kadar az?

“Şu anda TBMM’de 79 kadın milletvekili var. Bunun 46’sı AK Parti milletvekili. Bu da partimizin kadınlara verdiği değeri gösteriyor. Aslında TBMM’de 79 kadın milletvekilinin olması yeterli değil. Şu da unutulmasın ki biz bu sayıya birlerden, ikilerden, üçlerden geldik. Bu sayıyı ilerleyen zaman içerisinde artırmamız lazım. Bu konuda teşkilatımızdaki eğitimli kadınlarımızın sayısı daha artmalı. Parti olarak bize gelen herkese kucak açıyoruz. Bu konuda bir sıkıntımız yok. Eğer, bunu başarırsak, eminim Meclis çatısı altında daha fazla bayan milletvekilini göreceğimizden hiç kuşkum yok.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. AK Parti kadınlara çok önem veren bir parti. AK Parti Kadın Kolları bugün dünyanın en büyük sivil kadın örgütü. Bu konuda çok ciddi çalışmalarımız var. AK Parti Kadın Kolları üyeleri yaşadıkları her şehirde bütün mahalleleri kapı kapı geziyor. Ziyaret ettikleri o evlerde nelerin yaşandığını, neyin var neyin yok olduğunu biliyorlar. Onların bize oluşturduğu çerçeve içerisinde bundan sonraki çalışmalarımızda, neyin nerede olduğunu bildiğimiz için, onların neye ihtiyaçları olduğunu bildiğimiz için sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmış oluyoruz.

Kadın Kollarımızın yaptığı bu çalışmalar bizim için çok önem arz ediyor. Gençlik Kollarımız da çok iyi çalışmalar yapıyor. Ayrıca Gaziantep’imizin ve bölgemizin ilk kadın bakanı ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Sayın Fatma Şahin, kadınlarımıza yönelik yaptığı çalışmalarla büyük takdir topluyor. Onun yaşama geçirdiği birçok proje hem kadınlarımıza hem kızlarımıza çok güzel haklar sağladı.”

Siz iki çocuk annesi bir milletvekilisiniz. Hem milletvekili hem anne olmak zor olsa gerek…

“ Hem zor hem güzel… Annelik bana göre dünyanın en güzel duygusu. Annelik duygusu müthiş bir duygu… Hiçbir duygu bu duygunun yerini alamaz. Evlilik ise gerçekten güzel bir olay… Evlilik kurumu fedakârlık isteyen, aynı zamanda huzurlu bir aile ile her şeyin üzerinde olan bir kurum. Ben hem anneyim, hem eşim, yeri geldiğinde hem de çocuğum… Ben anne ve babamın tek çocuğuyum sonuçta.”

Milletvekili Derya Bakbak, evine geldiğinde siyasi kimliğini aile ortamında da taşıyor mu?

“ Ben eve geldiğim zaman milletvekilliğim kapının dışında kalır. Ben eve gelince çocuklarımın arzularını en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan anne olurum. Elimden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalışırım. Onlarla her zaman güzel bir işbirliği içerisindeyimdir. Bazen onlarla alışverişe gittiğim olur. Zaman gelir pazara giderim. Bunlar zaman zaman “milletvekili pazara alışverişe de gelir miymiş” gibi değişik yorumlara neden olsa da aile yaşamı çok farklı bir şey. Ben bunlardan büyük zevk alıyorum.”

Eşinizle siyasi konularda ters düştüğünüz oluyor mu?

“ Eşim bana her zaman destek oldu. Benim bu aşamaya gelmemde eşimin desteği önemli rol oynadı. Eşimle siyasi konularda çok iyi anlaşıyoruz. Kendisi de iktisatçı aynı zamanda. Zaman zaman kendisiyle fikir alışverişinde bulunduğum oluyor. Eşimle siyasi konularda zıt düşmedim bugüne kadar.”

Siyasete girmenizde kim veya kimlerin etkisi oldu?

“ Siyasete girmemde öncelikle benim kendi kararım çok önemliydi. Dayımın etkisi oldu diyebilirim. AK Parti Kadın Kolları Başkanımız Gülsüm Avcı ve Bakanımız Fatma Şahin de politikaya girmemde etkili oldu. AK Parti çizgisinin benim düşüncelerimle örtüşmesi siyasete girmemin en önemli nedeni diyebilirim. Başka bir partiyi hiçbir zaman düşünmedim."

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.