loader image

TÜRKİYE'nin en büyük biyolojik göleti olan ve Şehitkamil Belediyesi tarafından kente kazandırılan gölet açıldı. 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan Biyolojik göleti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu açtı.

Dülük Tabiat Parkı’nda gerçekleşen açılışa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, aralarında Derya Bakbak'ın da bulunduğu Gaziantep Milletvekillerimiz, şehrin üst düzey yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep'in su ve yeşil yoksunu bir şehir olduğuna dikkat çekti. Başkan Fadıloğlu, böyle bir mekanı belediye başkanı olmadan önce hayal ettiğini, göreve geldikten sonra bunu gerçekleştirmek için harekete geçtiğini ifade etti.

Daha önce piknik alanı olarak hizmet veren bölgenin Orman ve Su İşleri Bakanlığından kiralandığını belirten Başkan Fadıloğlu; “Buraya ne yapabiliriz” diye ekibimizle çok düşündük. Her tarafı ağaçlı bölge olması nedeniyle istediğimiz projeyi yapma imkanımız yoktu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile görüşerek, içinde bulunduğumuz noktanın ağaçsız bir alan olduğunu bildirdik. Bu bölgede gölet projesi düşündüğümüzü ifade ettik. Onlar da gelişim projesi çerçevesinde olabileceğini söylediler. Çalışmalara geçen sene başladık ve 1 yıl gibi bir kısa sürede istediğimiz projeyi tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” dedi.

Biyolojik Gölet’in açılışını gerçekleştirmek üzere Dülük Baba ormanlık alanına gelen Bakan Eroğlu ve Bakan Şahin piknik alanındaki kalabalık tarafından coşkuyla karşılandı. Piknik alanındaki vatandaşların yanına giderek onlarla kısa süreli sohbetler gerçekleştiren Bakan Eroğlu ve Şahin, ses sanatçısı Mehmet Yakar’ın konserini dinlediler. Konserden sonra saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunmasıyla devam eden tören Bakan Eroğlu, Bakan Şahin ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun konuşmalarıyla devam etti.

FADILOĞLU; “DOĞAL HAYAT DOĞAL ÇEVRE”
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda bir konuşma yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Bakan Eroğlu, Bakan Şahin ve diğer davetlilerin açılışa gösterdikleri ilgiden memnun olduğunu dile getirerek, “Burası biz devralmadan önce normal bir ailenin gelip burada güvenli bir şekilde vakit geçirmesi mümkün değildi. Biz öncelikle buradaki güvenlik sorununu ortadan kaldırdık. Burası şu an 24 saat kameralarla kontrol ediliyor. Böylece biz burada kötü niyetli insanların barınmasına izin vermiyoruz. ‘Doğal Hayat Doğal Çevre’ sloganı ile yola çıkarak Dülük Ormanlarında güneş panelleri sayesinde enerji üretip ihtiyacımız olan bu enerjiyi de projelerimizde kullanıyoruz. Şu an Türkiye’de belediyeler arasında nerji üreten ve bunu kullanan ilk belediyeyiz. Tabi göreve gelmeden önce belli taahhütlerimiz vardı. Biz Şehitkamil Belediyesi olarak çok şükür bu süre zarfında verdiğimiz taahhütlerimizin üstüne de çıkarak farklı projelere imza attık. Biyolojik Gölette hayata geçirdiğimiz özel projelerden birisi oldu. Vatandaşlarımız hiç merak etmesin ilklerin öncülüğünü yapmaya devam edeceğiz. Ben burada emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Çünkü burada gördüğünüz bu eser belediye personellerimizin gecesi ve gündüz demeden çalışması ile ortaya çıkmıştır” dedi.

BAKAN EROĞLU; “FADILOĞLU İLE GURURLANIYORUZ”
Bakan Eroğlu ise, Şehitkamil Belediyesi tarafından Dülük Tabiat Parkı’na biyolojik gölet ve yeşil alan yapılmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirterek. “Biyolojik gölet talebine biz sıcak bakarak Gaziantep halkının bu güzelliği yaşamasını istedik. Sadece Gaziantep’te değil, tüm Türkiye’de bu biyolojik gölet ve ormanlık alanları yapmaya devam ediyoruz. Daha önceleri ormana insanların girişi bile yasaktı. Kereste kesiyorlardı. Türkiye’de ağaçlandırma çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Burada doğal hayatı koruma ve yaşatma adına harika işlere imza atılmış. Biz de bu tarz hizmetleri gördükçe Başkanımızla gururlanıyoruz. Ortaya daha güzel işlerin çıkması için elimizden gelen bütün desteği de vermeye hazırız. Gaziantep’te yaptığımız toplantılarda önemli kararlar aldık. Aldığımız bu kararlardan biri de Gaziantep’te ‘bal ormanı’ kuracağız. Yakında başlayacağımız projelerle Gaziantep yeşil alan bakımından ülkemizde önemli yerlere gelecektir” ifadelerinde bulundu.

BAKAN ŞAHİN; “ŞEHİTKAMİL TÜRKİYE’DE SES GETİRMEYE DEVAM EDİYOR”
Diğer konuşmacı Bakan Fatma Şahin ise, “Nüfus bakımından şu an il olan birçok yerden kalabalık olan Şehitkamil ilçemiz yaptığı işler ve projelerle Türkiye’de ses getirmeye devam ediyor. Açılışını yaptığımız Biyolojik Gölet bunun en önemli göstergelerinden sadece bir tanesi. Eminim ki Başkanımız ileriki zamanlarda bu ve bunun gibi işlere imza atarak Şehitkamil’i önemli yerlere getirecektir” şeklinde konuştu.

 

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.