loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Üyesi Dr. Derya BAKBAK'ın Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yılı Kutlama Mesajı 

25 Aralık Antep halkının tarihe altın harflerle işlediği kurtuluş destanının sene-i devriyesi… Bu vesileyle Gazi şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü kutluyor, bizlere bu gazi şehri en büyük miras olarak bırakan tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Bundan neredeyse bir asır önce, Antep önce İngilizler ardından Fransızlar tarafından işgal edildi.

Ve bir millet düşünün ki silahı yok, cephanesi yok, bir yanda açlık ve yokluk, diğer yanda esir olmaktansa ölmeyi tercih eden bu milletin hürriyet ve bağımsızlık aşkı…

İşte o aşk ile kadını erkeği, genci yaşlısıyla topyekûn bir mücadeleye verdi Antep halkı.

14 yaşındaki Mehmet Kamil, annesinin iffetine göz diken düşmanın karşısına taş ile dikildi, Mehmet Kamil evladımız vatan ve onur mücadelesinde şehit düştü. 

Fransızların, topuna tüfeğine karşılık, Antep halkının elinde su borusundan yapma tüfekler ile düşmanın hesaba katamadığı Anteplinin cesaret ve imanı vardı.

O imanla, o cesaretle, o aşk ile ‘Ölürsem Şehit, Kalırsam Gazi Olurum’ inancıyla 10 ay 9 gün boyunca sürdü mücadele.

Bu gazi şehir 35 binlik nüfusundan 6 bin 317 evladını şehit verdi. Şahinbey, Karayılan, Mehmet Kamil ve daha niceleri…Antep halkının tamamı düşmana karşı topraklarını çiğnetmemek için göğsünü siper etti.

Yani bu coğrafya nice şehidin, nice gazinin ve belki de adını hiç bilmediğimiz nice kahramanların omuzlarında bize emanet edildi.

Antep halkı yiğitçe savunmasının karşılığını da 6 Şubat 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde GAZİLİK unvanını, mücadeleden 87 yıl sonra da İSTİKLAL MADALYASINI aldı…

Şimdi bizlerin görevi bu emaneti ilelebet zirveye taşımak olacak. Bu kapsamda Kurucu Genel Başkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde AK Parti iktidarları ile Gaziantep kahramanlık destanlarında olduğu gibi kalkınmaya bağlı ekonomik gelişiminde de bir yıldız gibi parladı.

Son 16 yılda 30,31 milyar TL yatırım yaptığımız yükselen değerimiz Gaziantep, Türkiye’nin sanayide 6. Büyük ili oldu.

Yatırımcısı ile sanayicisi ile el ele verdik, son 16 yılda Gaziantep’te ihracatını 10,7 kat artırdık, 68 binin üzerinde ilave istihdamla ekonominin çarkını hızlandırdık.

İhracat şampiyonu Gaziantep’imiz şimdi 7 milyar dolar ihracat rakamını yakalamaya doğru emin adımlarla ilerliyor.

Ünlü seyyah Evliya Çelebi Seyahatnamesinde ‘bu kenti anlatmaya ne dil ne kalem yeter’ der, dünyanın gözbebeği şehir olarak tanımlar.

İnanıyorum ki Gaziantep; dokusuyla, kültürüyle, tarihiyle, insanıyla, sanayisi, ticareti, turizmiyle dünyanın en güçlü şehirleri arasında yerine alacak, Seyahatnamedeki gibi dünyanın göz bebeği olacaktır.

Unutmayalım ki umut şehri Gaziantep’in gücüne güç katacak, Gazi şehrimizi dünyanın parlayan yıldızı yapacak olan tıpkı 97 yıl önce olduğu gibi yine bu milletin azim ve kararlılığıdır, bu halkın vatan sevdasıdır.

İnanıyorum ki Gaziantep halkı Kurtuluş mücadelesi ruhu ile başta ülkemize yönelik her türlü saldırının karşısında dimdik duracak, ülkemizi kalkındıracak hamlelere öncülük edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha bu vatanın hürriyeti, bağımsızlığı, namusu ve bayrağı uğruna mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını hürmetle yâd ediyor,Gazi şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünü kutluyorum.

 

 

 

 

 

 

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.