loader image

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜ PA) Sosyal Kalkınma, Eğitim, Araştırma ve Bilim Komitesi Toplantısı’na katılarak bir konuşma yaptı.

 

Bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin yüzlerce yıllık kökenlere sahip olduğunu ifade eden Dr. Bakbak, “Güneydoğu Avrupa, Asya ile Avrupa arasında bir geçittir.  Türkiye, Güneydoğu Avrupa ülkelerine karşı her zaman yapıcı, diyalog taraftarı ve çözüm odaklı yaklaşmıştır. İyi komşuluk anlayışımızın kilit yönü bu olsa gerek.” diye konuştu.

Benzerliklere değer verilmesi ve sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Derya Bakbak, “Örneğin Türkiye’yi ele alalım. Türkiye, UNESCO’nun gururlu ve aktif bir üyesidir. Özellikle sürdürülebilir barışı korumak için ideallerine bağlıyız. Ülkemizin de Dünya Miras Sözleşmesi’ne taraf olmasını önemli buluyoruz. Arslantepe Höyüğü’nün 2021 yılında tescil edilmesiyle birlikte Dünya Miras Listesi’ndeki kültür varlıklarımızın sayısı 19’a ulaşmıştır. Milletvekili ve evladı olmaktan gurur duyduğum Gaziantep şehrimiz, UNESCO’yu takip edenlere hiç yabancı gelmeyecektir. Gaziantep’in binlerce yıllık tarihi mirası, UNESCO’nun envanterine değer katmaktadır. Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi ile tüm dünyanın ilgi odağı olan Zeugma Antik Kenti, 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne girmiştir. 2018’de ise Gaziantep yer altı su yapıları, livaslar ve kasteller aynı listede Türkiye’nin değerleri olarak yerlerini aldı. Gaziantep, UNESCO’ya sadece yapılarıyla katkı sağlamıyor, eşsiz mutfağıyla da kendisini gösteriyor. Gaziantep Mutfağı, UNESCO Yürütme Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda 116 şehrin katılımıyla kurulan Yaratıcı Şehirler Ağı Listesi’ne 2015’de dahil oldu ve dünya mutfak kültüründe kendine özel bir yer edindi. Bu nedenle her zaman olduğu gibi bu büyük kültürel birikimi korumaya ve yaşatmaya devam edecek ve gelecek nesillere aktarmak için üzerimize düşeni yapacağız.” diye konuştu.

Kültürel mirasın büyük bir birleştirici unsur olduğunu söyleyen Dr. Derya Bakbak, “Yanıbaşımızda trajik bir savaş yaşanırken, bölge ülkeleri olarak barışın, uzlaşının, ortak kültürel mirasın birleştirici birer unsur olduğuna inanıyoruz.  Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ilk gününden itibaren soğukkanlı ve uzlaştırıcı politikasını kararlılıkla uygulamaktadır. Dengeli tavrımız ve sivil kayıpların yaşanmaması için gösterdiğimiz hassasiyet, tüm dünyanın takdirini toplamıştır. En büyük temennimiz, ateşkesin bir an önce sağlanması ve barış görüşmelerinin başlatılmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ilkeli tutumumuzu sürdüreceğiz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.