loader image

DR. DERYA BAKBAK, ÇİNGENE KIZI MOZAİĞİ İLE İLGİLİ TBMM’DE SÖZ ALDI

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Dr. Derya Bakbak, Zeugma'dan kaçırılan Çingene Kızı Mozaiğinin ait olduğu topraklara dönüşü ile ilgili TBMM Genel Kurulu'nda konuştu. Bakbak, Çingene Kızının Türkiye'ye getiriliş öyküsünü anlattı, Gaziantep'e sağlayacağı katkıya değindi. 

Dr. Bakbak'ın, Çingene Kızına ilişkin TBMM'deki konuşmasının tam metni şu şekildedir.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri…

Geçtiğimiz hafta 58 yıllık bir hasret sona erdi, Zeugma’dan kaçırılan Çingene Kızı mozaiği yeniden ait olduğu topraklara, Gaziantep’e döndü.

Bizlere bu mutluluğu ve gururu yaşatan Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımıza, bu süreci başından sonuna büyük bir özveriyle takip eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’e ve emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.

Değerli milletvekilleri,

bilmenizi isterim ki süreç bugünden yarına olmadı; 6 yıllık bir diplomasi trafiğinin ardından Çingene Kızına kavuştuk.

Bu özel parçalar şimdi Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Gaziantep ZEUGMA Mozaik Müzesi’ndeki yerini alacak ve biz de birbirinden eşsiz mozaiklerimizi, bütün dünyaya tanıtacağız.

Yılın ilk 10 ayında 139 bin 574 turist ağırlayarak turizm konusunda atağa geçen Gaziantep, inanıyorum ki Çingene Kızı ile bu sayıyı kat be kat artıracak.

Şimdi önümüzde 8 Aralık var, Çingene Kızını halkımızla buluşturacağız.

Ben de bu vesileyle siz değerli milletvekillerini ve tüm vatandaşlarımızı bu tarihi ana şahitlik etmeye davet ediyor, Çingene Kızının bu topraklara yeniden kazandırılmasında emeği geçen herkese Gaziantep adına teşekkür ediyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.