loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili Dr. Derya BAKBAK, KADEM Gaziantep Temsilciliği’nin kuruluş yıldönümünde kadınlara yönelik yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Konuşmasında kadınların, çocukların ve aile yapısının korunarak güçlendirilmesine büyük önem verdiklerini belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili Dr. Derya BAKBAK, şunları kaydetti:

“Kadın ve Demokrasi Derneği Gaziantep Temsilciliği’nin kuruluşunun 4. yıldönümü vesilesiyle sizlerle bir arada olmaktan ötürü mutluyum. Ulusal ve uluslararası arenada kadınları sosyal, siyasi ve ekonomik anlamda temsil eden KADEM’in organizasyonunda birliğimizi, beraberliğimizi daha da perçinleyeceğimizi ümit ediyorum.

Hepiniz duymuşsunuzdur, büyük ozan rahmetli Neşet ERTAŞ’ın bir lafı vardır: “Kadın insandır biz de insanoğluyuz.” Bu irfan dolu cümlenin taşıdığı anlam, arif olana çok şey anlatır. Ama maalesef medeniyet ilerledikçe kadın kimliğine yönelik baskılar azalmak bir yana, sistemli ve daha kalifiye hale geliyor.

HÜKÜMETİMİZ REFORM NİTELİĞİNDE DÜZENLEMELER YAPTI.

Kadınların huzuru ve güvenliği için yapılanlar elbette geçmişe kıyasla çok daha ileri bir noktada. 2002’den itibaren kadınlarımıza hak ettikleri kıymeti vermeye çalıştık ve buna devam ediyoruz. Bu kapsamda; Anayasa’da, Türk Medeni Kanunu’nda, İş Kanunu’nda, Türk Ceza Kanunu’nda, Belediyeler Kanunu’nda ve Gelir Vergisi Kanunu’nda reform niteliğinde yasal düzenlemeler yaptık. Aile Mahkemelerini kurduk. Aile içi problemlerin, evli hâkimler tarafından ihtisas mahkemelerinde görülmesini sağladık. Türk Ceza Kanunu’nda toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı şiddet konusunda düzenleme yaptık. Anayasa’da kadınlara yönelik “Pozitif Ayrımcılık” ilkesini getirdik.

Kadına uygulanan şiddetin önüne geçmek için 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair” kanunu çıkardık. Yüce Meclis’in çatısı altında, benim de şu an üyesi bulunduğum Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun kuruluşuna öncülük ettik. Kadınlarımızın siyasette temsil edilmesi için büyük reformlar yaptık. Şu an AK Parti’nin 53 kadın milletvekili var. Geçmişteki meclis istatistiklerine baktığımızda aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu görürüz. Sadece genelde değil, yerel yönetimlerde de kadınlarımıza söz ve temsil hakkı tanıdık. . 2009 yılında yüzde 0,9 olan kadın belediye başkanı oranı, üçe katlanarak 2014 yılında yüzde 2,7 ’ye ulaştı. Yerel seçimlerde kadın belediye meclis üyesi oranı 2009’ da yüzde 4,5 iken, 2014’de yüzde 10,7 ’ye yükseldi.

Başörtüsü zulmüne uğrayan genç kızlarımızın, kadın arkadaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek için kararlı adımlar attık. Başörtüsü yasağını ortadan kaldırdık. Dini inançları yüzünden ayrımcılığa uğrayan, başörtüsü yüzünden eğitim özgürlüğü kısıtlanmış, ayrımcılığa uğramış kadınlarımızın eğitim ve çalışma haklarını kullanabilmelerini mümkün hale getirdik. Kadına karşı şiddet ile mücadelede sıfır tolerans ilkesini gözettik. Aile içi şiddetin, töre ve namus cinayetlerinin engellenmesine yönelik hukuki düzenlemeler yaptık. “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı”nı, ilgili tarafların katılımıyla güncelleyerek uygulamayı sürdürdük. Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılıkla mücadelede daha etkin olabilmek için uluslararası sözleşmelere imza attık. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddetin Önlemesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni çekincesiz imzalayan ilk ülke olduk.

CUMHURBAŞKANIMIZ KADINLARIMIZIN DAHA HUZURLU OLABİLMESİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYOR.

Yeterli mi? Elbette değil. Gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerek hükümetimiz gerekse partimiz, kadınlarımızın huzurlu olabilmeleri, güvende kalabilmeleri, hayatın her alanında boy göstermeleri için kesintisiz bir çaba içerisindedir. Kat ettiğimiz büyük aşamalardan gurur duyuyorum fakat daha alacak çok yolumuz var. Sizlerin de katkılarıyla önümüzdeki dönemde kadınlarımız için devrim niteliğinde düzenlemeler yapmaya, onların huzurunu, güvenliğini, sosyal aidiyetlerini daha da sağlamlaştırma çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Yeni Türkiye’nin büyük gelecek hedeflerine sağlam temeller üzerinde yükselen toplumsal yapımızla ulaşacağız.

Bundan dolayı da kadınlarımızın, çocuklarımızın ve aile yapımızın korunarak güçlendirilmesine büyük önem veriyoruz.

Dokunduğu her şeyi güzelleştiren kadın elinin değdiği alanlar arttıkça, ülkemiz ve dünyanın daha yaşanabilir hale geleceğine inanıyoruz.

Gaziantep Milletvekili Dr. Derya BAKBAK, konuşmasının devamında;

Her birinizin kadın mücadelesinde alın teri, emeği var. Azminizi gözyaşlarınıza katık edip derdi olan her kadının yanına koştunuz. Tüm kadınlar adına sizlere teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Bu vesileyle Kadın ve Demokrasi Derneği’nin kuruluşunun 4. yıldönümünü bir kez daha tebrik ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.