loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak Gaziantep 1. Uluslar arası Kitap Festivali'nin açılışında konuştu. Konuşmasında bu yıl ilk kez düzenlenen bu festivale ev sahipliği yapan büyükşehir belediyesi ile tüm kurum ve kuruluşlara, festivale destek veren, katılan tüm değerli yazarlara, emeği geçen herkese teşekkür eden Bakbak, okumanın kendisi için çok kıymetli olduğunu ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti: 

Okumak ruhu yüceltir değerli dostlar, Voltaire’in dediği gibi..Okumak yaşamadığımız bir hayatı yaşamak, ondan birkaç parçayı alıp kendi hayatımıza nakşetmek gibidir,..

Roma'nın sokaklarında gezmek, Amerika’yı keşfetmek, Japonya’nın kiraz bahçelerinde dolaşmak, İpekyolu üzerinden Ayntab’a varmak gibidir..

Değerli dostlarım,

Okuyan insan farklı bakmayı bilir, hayatı, olayları, içinde yaşadığımız dünyayı farklı bakış açılarıyla değerlendirebilir, okumak yeni bir göz kazandırır insana, işine, eşine, arkadaşına, mesleğine farklı bakar. Teknolojiyi, bilimi, çocuğunu, ailesini, toplumu geliştirir.

Okuyan insanın kelime dağarcığı zengindir, kendini daha güzel ifade eder, sevgiliye söylenen söz, verilen bir selam, anneye seslenilen ses, hepsi farklı anlamlar, derinlikler kazanır.

Okudukça insanın merakı gelişir, bilgi edinme isteği artar. Okumak okumayı getirir. Sayfalar üstüne sayfaları, kitaplar kitapları koyar. Ve her okuduğunuz sizi biraz daha farklı, biraz daha kültürlü ve biraz daha değerli bir insan yapar.

Değerli misafirler,

İnsan için en etkili öğrenme yollarından biri okumaktır. Toplumlar insanlarıyla kalkınırlar, böyle değerlendirildiğinde, okuduğunuz her kitap topluma bir katkınızdır aslında. Çünkü insan okuduklarıyla kendini geliştirir, yetiştirir, ve daha bilgi dolu, fikir dolu bir adam olarak toplumda yaşamaya, paylaşmaya devam ettiği sürece bunları o toplumda yaşayan insanlara, o topluma katar.

Değerli dostlar,

Ayntab'ımız da bir medeniyetler şehri, kültür şehri. Sanayisiyle, ticaretiyle, turizmiyle, mutfağıyla, sanatıyla parlayan bir şehir, ve artık bir üniversiteler şehri. Biz bu şehri ancak ve ancak okuyarak, daha çok okuyarak daha güzel bir şehir haline getirebiliriz. Bu noktada da hepimize çok iş düşmekte. Okumaya daha çok zaman ayırmak, kitaplara hayatımızda daha çok yer açmak, okumayı sevdirmek, yaymak bizlerin elinde. Bu güzel şehrimiz için, ülkemiz için, halkımız için, tüm insanoğlu için okumak aydınlanmaktır, tüm insanlık olarak daha çok okumalıyız.

Belki de bugünden itibaren birine birşey hediye etmek istediğimizde bu bir kitap olmalı. Çünkü değerli dinleyenler, bir damla mürekkep yüzbinlerce insanda okyanusa dönüşür.

Hepinize dinlediğiniz için teşekkür ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.