loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak, 2022 Yılı Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerinde AK Parti grubu adına, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) bütçeleriyle ilgili konuşma yaptı.

 

Türkiye’nin geleceğini bilim ve teknolojiyle inşa ederken, Farabi ve İbn-i Sina’dan Aziz Sancar’a uzanan bilim mirasının TÜBİTAK’la doruğa ulaştığını ifade eden Dr. Bakbak, “Büyük ve güçlü Türkiye’nin özüne bilimin, teknolojinin tohumlarını ektik. TÜBİTAK’ta sadece 2021’de, 2300’ü aşkın firmanın, 3000’i aşkın Ar-Ge projesine 660 milyon liradan fazla destek verdik. 158 üniversitenin 2157 Ar-Ge projesine 716 milyon lira kaynak sağladık. 21 binden fazla bilim insanımıza 300 milyon liraya yakın araştırma bursu temin ettik.

 

Karada Altay tankımız, Kirpi, Kobra ve Ejder Yalçın araçlarımızla boy gösteriyor, Mavi Vatanımızda MİLGEM, amfibi hücum gemilerimiz ve denizaltılarımızla dosta güven, düşmana korku salıyoruz.  Göklerimizde taarruz helikopterimiz Atak’la, füzelerimiz Bozdoğan ve Gökdoğan’la, İHA ve SİHA’larımız ANKA ve Bayraktar’la güvenliğimizi sağlıyoruz.” dedi.

Konuşması sırasında, genel kurul sıralarından sık sık alkış alan Dr. Bakbak, “İlk milli roketimizi, ilk yerli anahat lokomotifimizi, ilk yerli otomobilimiz TOGG’u ürettik. 100 binden fazla akıllı tahtaya yerli işletim sistemimiz PARDUS’U kurduk, robotik kodlama atılımlarımızı, milli tıp cihazlarımızı, ülkemize BİZ kazandırdık. Başrolünü başarıyla temsil ettiğimiz bu gerçek hikâyede, bilime ve bilim insanlarımıza verdiğimiz değer var. Bundan ötürü, TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİ’sini, etkili bir enstrüman olarak kullanıyoruz. Bugüne kadar TÜBA, Uluslararası Akademi Ödülü ve daha birçok alanda 660 araştırmacımıza ödül verdi. İşbirliği anlaşması yaptığımız ulusal akademi sayısı 34’e, üye olduğumuz ‘Uluslararası Çatı Kuruluş’ sayısı 13’e yükseldi.

Bunları yaparken arkamızda 19 yılın birikimi, Türk evlatlarının keskin zekâsı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesi var.” ifadelerini kullandı.

“Bir evladı ve Milletvekili olmaktan şeref duyduğum, kurtuluşunun 100. yılını kutlayacağımız Gazi şehrim Gaziantep’in hikâyesi de, İSTİKBAL HEDEFLERİMİZLE yan yana yürüyor” diyen Dr. Derya Bakbak, “Ocak-Kasım dönemindeki 10 milyar dolara yakın ihracatımızla, gece gündüz iş, aş, istikrar ve umut üreten 1140 fabrikamızla, bilim ve teknoloji ortamına can suyu veriyoruz. Son 19 yılda Gaziantep’te, Teknoloji Geliştirme Bölgelerimize 3,9 milyon lira destek sağladık. 5 Organize Sanayi Bölgemizle, dijital dönüşüm merkezi model fabrikamızla, üretimde çağı yakalıyoruz. 11 Ar-Ge, 1 Tasarım Merkezi kurduk. Haziran ayında Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın katılımlarıyla, değeri 55 milyon liraya yakın 8 tesisimizin açılışını gerçekleştirdik. TEKNOFEST 2020’de rekorlar kıran Gaziantep’in parlak gençleri, TEKNOFEST 2021’e 6890 başvuru yaparak 2. sıraya yerleşti. 6 DENEYAP atölyemiz, 1565 laboratuvarımız ve 300 Beceri ve Tasarım Atölyemzle evlatlarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Yüksek Teknoloji ve Sanayi Yenilik Ağları’na 300 milyonu hibe olmak üzere 735 liralık bütçe aktarıyoruz. Bitti mi? Bitmedi. Bitmeyecek. Tabii ki 5 dakikaya sığdıramıyoruz ancak milletimiz, gönül deryasında bunları ve iş yapmayıp kaostan beslenen zihniyeti biliyor. Siz böyle devam edin, bizim parolamız belli. Durmak yok, yola devam.” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.