loader image

Etkinlik kapsamında konuşan Bakbak, ARGE ve İnovasyon kapsamında yapılan çalışmaları anlattı. Hükümet olarak, yenilikçi çalışmaların her zaman arkasında olduklarını vurguladı.

Dünyanın baş döndürücü bir hızla değiştiğini belirten Bakbak sözlerine şöyle devam etti: ‘’Bu dönüşümün bu kadar hızlanmasını sağlayan en önemli etkende teknolojidir.

Günümüz dünyası öyle hızlı gelişiyor ki; çok çalışmanın erdemine başka değerler katmak ve sürekli güncel kalmak gerekiyor.

Bu anlayışla şehrimizi ve ülkemizi daha ileriye taşımak ve her alanda olduğu gibi bilim ve teknolojide de ÖNCÜ ÜLKE olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.’’

Gaziantep’in ihracatta, Dünya’nın en hızlı gelişen 6. sanayi şehri olduğunu belirten Bakbak, bu önemli başarının yakalanmasında en önemli etkenlerden birinin, şehrin sahip olduğu köklü üniversiteler olduğunu söyledi. Üniversitelerin çok önemli başarılara imza attığını vurgulayan Bakbak, sözlerine şöyle devam etti: ‘’Gaziantep, Sağlıktan mühendisliğe, eğitimden hukuka kadar her alanda çalışabilen çok değerli akademisyenlere sahip bir şehirdir. Sadece Gaziantep Üniversitemiz, 1500’ün üzerinde öğretim elemanı ve bu kadronun ürettiği 500’ün üzerinde akademik yayınıyla, sadece şehrimize değil, insanlığa büyük katkı sağlamaktadır. Akademik çalışmalar yeni projelere vesile olmakta, bu projeler başarıya ulaştığında ise yeni markalar doğmaktadır. Bundan da hem Türkiye hem Dünya istifade etmektedir.

İnovatif, yüksek teknolojiye sahip ürünlerin, üretimimiz ve ihracatımız içindeki payını arttırmak birinci önceliğimizdir. Bu kapsamda, Gayri Safi Yurtiçi Ar-Ge Harcanmasını, 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13,4 artırdık. Toplamda 14 milyar 807 milyon TL Ar-Ge yatırımı yaptık.

Kalkınmanın yolunun; üreten, yüksek katma değer oluşturan bir ekonomiden geçtiğini bilen hükümetimiz, ARGE ve inovasyon yatırımlarını arttırmaya devam edecek.‘’

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.