loader image

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, 86 yıl önce tüm dünyaya örnek olacak kararla seçme ve seçilme hakkı elde eden kadınlar, AK Parti iktidarıyla demokratik haklarını güçlendirip daha fazla temsil imkânı elde etmiştir” dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak, Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada 1930’dan itibaren çıkarılan yasalar ve 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikle kadınların seçme ve seçilme hakkı elde etmesinin dünyaya örnek olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığıyla AK Parti döneminde kadınların TBMM’de daha fazla temsil edildiğini vurgulayan Dr. Derya Bakbak “TBMM’deki 102 kadın milletvekilinin 53’ü AK Parti’mizde. Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan siyasette kadınların temsil oranını arttırmak için büyük gayret gösterdi. 27. Dönem’de kadın milletvekillerinin temsil oranı yüzde 17’ye çıktı” diye konuştu.

“ACI TECRÜBELERE AK PARTİ İKTİDARIYLA SON VERDİK”

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin büyük bir devrim olduğunu belirten Milletvekili Dr. Derya Bakbak, Türkiye’de kadınların yıllarca kılık kıyafetinden dolayı en temel hakları olan eğitim hakkından, çalışma hakkından mahrum kaldığını, bu konuda acı tecrübeler yaşandığını kaydetti.

AK Parti iktidarıyla acı tecrübelere son verdiklerini ifade eden Dr. Derya Bakbak şunları söyledi: “Başörtülerinden dolayı, inançlarından dolayı yıllarca ötekileştirilen kadınlarımız oldu. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde verdiğimiz mücadelelerle çok şükür bu yanlışlardan kurtulduk. AK Parti kadınları hiçbir zaman siyasetin nesnesi olarak görmedi. Cumhurbaşkanımız her zaman ‘Hanım kardeşlerimiz başımızın tacıdır. Yeni Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. Kadın güçlendikçe Türkiye güçlenecek’ dedi. AK Parti Kadın Kolları üye sayımız 5 milyona yaklaştı. Kadınlarımız için seçme ve seçilme hakkının verilmesi ne kadar önemli ise, AK Parti’nin yaptığı yasal düzenlemelerle kadınlarımızın hayatın her alanında geçmişle mukayese edilemeyecek kadar ileri seviyede olması da önemlidir.” 

2002’den beri hayata geçirilen yasal düzenlemelerle kadınların haklarını savunduklarının altını çizen AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak sözlerini şöyle sürdürdü:

“AK Parti hükümetlerimiz döneminde Anayasa’da kadınlara pozitif ayrımcılık, ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik kanunlar yaptık. Doğum yapan kadınlarımıza destek olduk. Son 18 yılda kadın istihdamı 2, 8 milyon arttı. Kadınların istihdam oranı yüzde 28,7’ye yükselttik. Böylece kadınlarımızın iş gücüne katılım oranı yüzde 23’ten yüzde 34’e ulaştı. Kamu çalışanlarının yüzde 38’i kadınlarımızdan oluşuyor. 2 milyon kadın aktif iş gücü piyasası programından yararlandı. Mesleki eğitim programlarından 933 bin kadın faydalandı. Evde el emeği ile üretilen ürünlerin elektronik ortamda satışından alınan gelir vergisinden kadınlarımız muaf tutuldu.”

“KADININ KORUNMASI İNSANLIK VAZİFESİDİR”

Kadınlara yönelik şiddetin son bulması ve mağduriyetlerin giderilmesi için önemli çalışmalar yapıldığının altını çizen Gaziantep Milletvekili Dr. Derya Bakbak, 24 bin aile içi ve kadına yönelik şiddet olayına KADES sayesinde müdahale edildiğini, Türkiye genelinde bin 86 aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetle mücadele büro amirliğinin kurulduğunu ifade etti.

AK Parti’nin adalet ve kalkınmayı önceleyerek yola çıktığını vurgulayan Gaziantep Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak “kadının korunması insanlık vazifesidir. Şunu hepimiz biliyoruz ki kadınlarımız olmadan temsilde adalet olmaz. 2023 hedeflerimize giden yolda büyük ve güçlü Türkiye’yi kadınlarımızla birlikte inşa edeceğiz. Bu duygularla tüm kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü’nü tebrik ediyorum” dedi.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.