loader image
Gaziantep Millletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Dr. Derya Bakbak, “2023’e doğru uzanırken kadınların karar alma mekanizmalarındaki etkinliğini daha da artırarak; siyasetten bürokrasiye, kültürel ve sanatsal hayattan sivil toplum faaliyetlerine kadar her alanda kadının katılımını ve rolünü güçlendireceğiz.” dedi.

 
Dr. Bakbak, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa Temsilciği ile Harran Üniversitesi ortaklığında düzenlenen KADEM Kadın Siyaset Akademisi’nin Sertifika Töreni’ne katıldı. 
 
Akademiyi tamamlayan kadınlara sertifikalarını veren Bakbak, programda yaptığı konuşmada, kadının Türkiye’nin güçlenmesindeki rolüne dikkat çekerek siyaset akademisi eğitimlerinin önemine vurgu yaptı.
 
Dr. Bakbak, “İnanıyorum ki özgüveni yüksek, cesur, eğitimli kadınlarımızın, ekonomiden siyasete her alanda sayılarının artması, ülkemizi daha ileri ve gelişmiş bir seviyeye taşıyacaktır.
 
Tarih nehri ileriye doğru akarken kadının rolü, su akıntılı da olsa durgun da olsa en önde var gücüyle kendini gösterecektir.” dedi.
 
Kadınların hayatın her alanında daha etkin olarak yer alması için KADEM’in önemli bir rol üstlendiğine vurgu yapan Bakbak, şöyle konuştu:
 
“Kadınlarımızı geleneksel değerlerimizin uygulayıcısı ve demokrasinin inşacısı olarak yetiştiren KADEM, farklı kadın kimliklerinin demokrasiyi zenginleştireceğini benimseyerek, kadını ilgilendiren her meseleye toplumun dinamiklerinden beslenen yenilikçi bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Kaderleri birbirleriyle kesişen Kadın ve Demokrasi’nin güçlendirilmesi için çok kıymetli işlere imza atıyor. Bu anlamda KADEM’i tebrik ediyorum”
 
Son 16 yılda AK Parti iktidarıyla kadınlar adına birçok önemli adım atıldığını hatırlatan Bakbak, konuşmasına şöyle devam etti:
 
“Başta kurucu Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile değerli eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin çabalarıyla o günden bugüne ülkemizde kadınlarımız adına çok şey değiştirdik. ‘Kadın Güçlendikçe, Türkiye Güçlenecek’ dedik, kadın dostu politikalar geliştirdik.
 
 
Devlet politikalarında kadınların önünü açan radikal adımlar attık; eğitimden sağlığa, istihdamdan siyasal hayata katılıma kadar kadınlarımız için pozitif ayrımcılık içeren birçok çalışmayı hayata geçirdik.
 
Çünkü Türkiye'de kadınları görmezden gelen, devre dışı bırakan siyasetin başarı şansı yoktur. AK Parti bu anlamda kadını vitrin malzemesi olarak gören değil, politikalarının merkezine yerleştiren bir harekettir.”
 
Dr. Bakbak, kadınların iş gücüne katılım oranının 2002 yılında yüzde 27,9 seviyesindeyken izlenen politikalar ve yürütülen projelerle bu oranın 2018’de yüzde 35’lere çıktığını ifade etti.
 
Kadınların işgücüne katılım oranının 2023’ün sonunda yüzde 40’ın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Babkak, KADEM Kadın Siyaset Akademisi eğitimlerinin de bu noktada kadının etkinlik alanını güçlendirdiğine vurgu yaptı.
 
Eğitimde emeği geçenlere teşekkür eden Bakbak, konuşmasının ardından akademiyi tamamlayan kadınlara sertifikalarını verdi. Program akademiye katılanlarla günün anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.
 
dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.