loader image

Hafta kapsamında düzenlenen program çerçevesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Hayri Tütüncüler Parkı içerisinde oluşturulan İnsan Hakları Beyannamesi Yolu, Aile ve Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle açıldı.

Avrupa'da Yıldızlaşmış 12 Kent arasında olmaya aday kentler arasında Gaziantep'in de yer almasını amaçlayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası çerçevesinde, Yerel Demokrasi'nin, Kadın Haklarının, Çocuk Haklarının ve İnsan Haklarının duyurulması konusunda birçok etkinliğe ev sahipliği yaparak kentimizin bu yıldızlardan biri olmasını hedefliyor.

İnsan olarak yürüdüğümüz her yolun bizleri mutluluğa, huzura, barışa götürmesini temenni ediyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, "Gaziantep Türkiye'nin olduğu kadar dünya'nın da Yükselen yıldız şehirlerinden biri olarak adından sıkça bahsettirmeye devam ediyor. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Asamblesi'nin belirlediği çerçevede Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak İnsan Hakları Yolu adı altında bir demokrasi şöleninde buluştuk. Bu yol sembolik yapay bir yol, demokrasi ve insan hakları yolu.

Büyükşehir Belediyesi olarak çocuk hakları başta olmak üzere, kadın hakları, hasta hakları, engellilerin haklarının korunması yönünden çeşitli etkinlikler yapmaktaydık. Avrupa Birliğine giriş sürecine, Çocuk Dostu Kent, Bebek Dostu Kent, Kardeş Şehir İlişkileri, Birlik Üyelikleri gibi birçok değerli proje ve oluşumla katkılarda bulunan kentimiz, ülkemizde ve dünyada örnek şehirlerarasına girmeyi başarmıştır" dedi.

Güzelbey, "Çocuk Hakları, Kadın Hakları, Özgürlük, Yaşama, Var Olma kısacası insan olmanın getirdiği, yasalarla düzenlenmiş tüm hakların güvence altına alındığı İnsan Hakları çerçevesinde bu bilinci toplumun her kesimine hatırlatmak, bilinç oluşturmak ve farkındalık yaratmak adına çalışmalar yapmaktayız.

Bugün, Sayın Bakanlarımızın değerli teşrifleri ile açılışını yapmak üzere bir araya geldiğimiz bu yol aslında İnsanı Haklarına, Varoluş güvencesine götüren İnsanlık Yolu'dur. Kanaatimce; her ana babanın, her çocuğun, yaşlı, genç kısacası herkesin bu yoldan geçmesi ve haklarını öğrenmesi ve öğretmesi gerekiyor. İnsan olarak yürüdüğümüz her yolun bizleri mutluluğa, huzura, barışa götürmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Bakan Şahin; Hangi Renkten, Irktan ve Dilden Olursa Olsun Ülkemizde Herkes Birinci Sınıf Vatandaştır

Aile ve Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Küreselleşmenin yoğun bir şekilde yaşandığı dünyada, Türkiye'nin ve Gaziantep'in marka ülke, marka şehir olarak devam etmesinin onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Başkan Güzelbey'e bu kalkınma hamlesinden, şehrimize yaptığı bütün katkılardan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

1949 Yılında imzaladığımız insan hakları beyannamesinde dil, din, ırk, renk ayrımı olmaksızın tüm insanlar arasında hiçbir ayrım yapılamayacağını yer alır. Herkes birinci sınıf vatandaş olmalıdır, bizim iktidar olarak verdiğimiz mücadele insan haklarının uygulamasıdır. 73 milyonun hangi dilde, hangi renkten, hangi ırktan olursa olsun birinci sınıf vatandaş olması, herkesin ekonomik paylaşımdan eşit pay alması, herkesin özgürlüklerden eşit yararlanması gerektiğine inanıyoruz.

Bunun için bilinç ve farkındalık yaratmak önemlidir. Bugün, bu parkurda insanlarımız yürürken, koşarken çocuk, kadın ve temel hak ve özgürlüklerini öğrenmesi bu farkındalığın yaratılmasında en güzel örneklerden birini oluşturmaktadır. Bunları başardığımız zaman topyekûn kalkınmayı başaracağız, hakça paylaşımı başarmış olacağız" dedi.

Bakan Eker; Bu Toprakların Ruhunda Barış Var

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Gaziantep birçok yönüyle öncülük yapan bir şehir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bugün Avrupa Yerel Yönetimler Birliği'nin ortaya koyduğu bir hedefi yakalamak için yola çıkmış, Avrupa'nın 12 Yıldız Kenti'nden biri olmayı hedefliyor, açıkçası bu yıldız Gaziantep'e de çok yakışacaktır. Hak ve özgürlüklerini bilen insanların olduğu, İnsan hakları, eşitlik ve özgürlükleri özümsemiş bir toplum yaratmak, hepsinden önemlisi bu kültürün geliştirilmesi, sürdürülmesi, yaşaması ve yaşatılması, çağdaş, demokratik değerler adına çok önemlidir. Böyle bir hedefle bu alandaki 12 yıldız kent arasında yer alma amacı ile yola Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ni tebrik ediyorum" dedi.

Açılıştan önce kendileri ile sorunlarını paylaşan vatandaşların kendilerini ifade ettikleri bu parkın şimdiden paylaşımcı, demokratik bir zemine sahip olduğunu ifade eden Bakan Eker, Gaziantep böyle bir ortamı şimdiden hazırlamış olması ile böyle bir zemine sahip olması ile Avrupa'nın 12 Yıldız Şehri arasına girmeyi çoktan hak etmiştir. Geçmişe baktığımızda binlerce yıl Anadolu topraklarının bütün şehirlerinde birbirinden farklı etnik yapılara, dinlere ve kültürlere, inanışa sahip onlarca grup barış içerisinde yaşadı. Demek ki bu toprakların ruhunda bu barış var" diye konuştu.

Gaziantep'e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdikleri Zeugma Mozaik Müzesi programı dolayısıyla geldiğini hatırlatan Eker, "Sahip olduğumuz medeniyet birikimini, zenginliğinin sergilendiği mozaik müzesinin açılışının ardından bugün burada çağdaş, demokratik değerlerin standardı ile ilgili bir etkinlik yapılıyor. Gaziantep'in bu güzel ödülleri çoktan hak ettiğine inanıyorum, Sayın Başkanımızın şahsında tüm Gazianteplileri de tebrik ediyorum" diye ifade etti.

Hayri Tütüncüler Parkı ile Baro Lokali arasında açılan İnsan Hakları Beyannamesi Yolu'nun açılışını yapan protokol üyeleri, İnsan Hakları Beyannamesi'nde yer alan 30 maddenin yazılı olduğu tabelaların yer aldığı yolda ilk yürüyüşü yaptılar.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.