loader image

Bayazhan Kent Müzesi, “Osmanlı’dan Günümüze Nakış” Sergisine Ev Sahipliği Yaptı

Gaziantep Bayazhan Kent Müzesi, Nakkaş Kahramanmaraş'ın 6'ıncısını düzenlediği sergiye ev sahipliği yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü ve Nakkaş Kahramanmaraş tarafından hazırlanan "Osmanlı'dan Günümüze Nakış" sergisinin 6'ıncısı Gaziantep Bayazhan Kent Müzesi'nde açılışı gerçekleşti.

Açılışta konuşan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, sergide bulunan eserlerin dünyada bir eşinin olmadığını belirtti.

Gaziantep'in kendileri için kardeş şehri olduğunu ifade eden Poyraz,

"Gaziantep ile iletişim çağında komşu gibi olduk. Her zaman birbirimizi ziyaret ediyoruz. Sizler nasıl öz Gaziantep'e ait olan eserleri gün yüzüne çıkartmak için emek veriyorsanız, Osmanlı'ya 5 gelin vermiş olan Kahramanmaraş olarak bizlerde bir o kadar emek harcıyoruz. Sergide bulunan eserlerin hepsi göz nuru alın teridir. Göz nuru ile yapılan bu eserler evlerimizi süslüyor" dedi.

Nakkaş Genel Koordinasyonu Sıdıka Gürkan ise sergide 21 çeşit nakış şeklinin Kahramanmaraş'a özgü olduğunu kaydetti.

Kültürümüzün devamını görmek, Osmanlı'yı yeniden yaşatmak ve anmak, Türk kadınının zarafetini, sabrını ve emeğini kumaşlara nasıl yansıttığını ve yüzlerce eseri nasıl bir araya getirdiğini görmek için hazırlanan "Osmanlı'dan Günümüze Nakış" sergisi davetliler tarafından çok beğenildi.

Çok sayıda davetlinin yoğun ilgi gösterdiği sergi 21-31 Ekim tarihleri arasında Bayazhan Kent Müzesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Sergi açılışına, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu, Derya Bakbak, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Büyükşehir Belediyesi Yardım Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Derya Güzelbey, ve çok sayıda davetli katıldı.
 

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.