loader image

Türk basınında sansürün kaldırılış yıl dönümü olan 24 Temmuz Basın Bayramını tebrik ediyor, medya organlarında görevini özveriyle yapan basın emekçilerine başarılar diliyorum.

Basın bir milletin fikir kalesidir. Kamu düzenin sağlanması, demokrasinin sağlıklı işlemesi ve güçlenmesi için önemli bir unsurdur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk basını ‘bir ulusun ortak sesi, bir yol göstericisi’ olarak nitelemiştir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Büyük ve Güçlü Türkiye olarak 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize hızla ilerlerken basının üstleneceği sorumluluğu da önemsiyoruz.

Basının doğru, tarafsız, ilkeli duruşu, manevi ve ahlaki değerlerimize saygılı bir çizgide hareket etmesi, milli çıkarlarımızı koruması ülkemizin yarınlarına ışık olacaktır.

AK Parti olarak son 18 yılda hayata geçirdiğimiz reformlarda Türk basının zenginleşmesini göz önünde bulundurarak hareket ettik. Bugün teknolojik gelişmelere de bağlı olarak medyanın dijital ortamlarda sosyal ağlar aracılığıyla da başka bir noktaya taşındığı gerçeği ile karşı karşıyayız.

Medyanın teknolojik yeniliklere ayak uydurarak kendini yenilemesi toplum adına bir kazanç olurken özellikle sosyal medya aracılığıyla kişilik haklarının zedelenmesi, cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası ve hakaret içeren paylaşımlara karşı önlem almak zorundayız.

Sosyal medya ile ilgili uluslar arası hukukta orta düzenlemelerin hayata geçirilmesini istiyoruz.

Bu kapsamda TBMM’de yasalaştıracağımız sosyal medya düzenlemesi ile günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilcilik açmasını istiyoruz. Bu doğrultuda içerik şikayetleri için muhataplık sağlamayı hedefliyoruz.

Konunun bazı çevrelerce sosyal ağlar kapanıyor şeklinde yansıtılması ülkemiz adına son derece üzüntü verici olup, düzenleme ile özellikle sosyal medyaya düzenleme geleceğine yürekten inanıyorum.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.