loader image

Türk milletinin kahramanlık ve fedakarlığının en büyük destanlarından biri kurtuluş yıllarında Gaziantep’te yazılmıştır. Yokluklar içerisindeki Antep halkı gözünü bile kırpmadan geriye kalan son varlığını, CANINI feda etmekten çekinmeyerek, düşman kuvvetlerinin üstün silah gücüne ve her türlü imkansızlığa rağmen, 11 ay boyunca vatan toprağını düşmana karşı savunmuş, tarihe geçen bu örnek savunma neticesinde Antep’imiz TBMM tarafından 8 Şubat 1921’de Gazilik ünvanı ile onurlandırılmıştır.

 

Gaziantep, tarihte "Gazi" unvanını alan ilk ve tek ildir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gaziantepliler’i kahramanlık örneği olarak alabilir” sözüyle Gaziantep’i bütün Türk ulusuna örnek göstermiştir.

Adını gazilerimizden, şehitlerimizden alan, muzaffer bir tarihe sahip GAZİ Antep’imizin bir evladı olmaktan gurur ve onur duyuyor,günümüzde de her alanda gösterdiğimiz başarılar ile,  demokrasimiz ile, dünyadaki duruşumuz, saygınlığımız ile Atamızın bize inancını, ecdadımızın bizlere emanetini en iyi şekilde muhafaza ederek, bu mirası gelecek nesillere en iyi şekilde aktaracağımıza yürekten inanıyorum.

Bu vesile ile, 92 yıldır aynı heyecanla, gururla kutladığımız, herkese nasip olmayan “GAZİ”lik unvanının şehrimize verilişini tekrar kutluyor, canlarını bu topraklara feda eden şehitlerimize, gazilerimize Allah’tan rahmet dileyerek, Gaziantep ruhunu taşıyan, layıkıyla yaşatan bütün hemşehrilerimize sonsuz selamlarımı sunuyorum.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.