loader image

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, başkent Bakü'de bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'i kabul etti. Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) tarafından Bakü'de düzenlenen "21. Asırda Kadının Rolü: Kadın Siyasetçilerin Sorumlulukları" konferansına katılan Şahin, Aliyev tarafından kabul edildi. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerinin yanı sıra, aile ve sosyal politikalar konusunda işbirliği ele alındı. Bakan Şahin, görüşmede Azerbaycan'la her türlü aile sosyal konulardaki bilgi ve tecrübeyi paylaşmaya hazır olduklarını aktardı. Bakan Şahin, Aliyev'e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını iletti. İlham Aliyev ise ülkesinin, her konuda Türkiye ile işbirliği yaptığını vurguladı.

Bakan Şahin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, kadının toplumda önemli bir yere sahip olması gerektiğini vurguladı. Şahin bunun için kişilerin, toplumların, devletlerin gerekli çalışmaları yürütmesi gerektiğini aktardı.

Konferansın ana temaları arasında; Temel İnsan Hakları Çerçevesinde Kadın Hukuku, Yeni Dünya Düzeninde Kadın Siyasetçilerin Rolü, Uluslararası İşbirliklerinde Kadın Teşkilatlarının Katılımının Zorunluluğu yer alıyor.

Azerbaycan Milli Meclisi'nde iki gün daha devam edecek konferansa; "Lider Kadınlar İctimai Birliği", "Diyalog Avrasya" dergisi ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) destek verdi.

Bakan Şahin'in beraberindeki heyette, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Ankara Milletvekili Ülker Güzel, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, MHP Genel Başkan Yardımcısı Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile AK Parti Kadın Kolları üyeleri yer alıyor.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.