loader image

Yaşadığımız coğrafya adına bir dönüm noktası olan 15 Temmuz’u unutmadık, unutmayacağız.

Bundan 3 yıl önce ülkemiz büyük bir badire atlattı. Geleceğimizi esarete sürüklemeye çalışan hainler o gece milletin iradesini temsil eden Cumhurbaşkanını, Başbakanı hedef aldılar, milletin meclisini yıkmaya çalıştılar. Gözlerini kırpmadan masum insanların canına kıydılar.

Sadece ülke yönetimini değil, milletimizi ve devletimizi esir almaya çalışanlar, bize umut bağlamış mazlum milletlerin de bütün hak ve özgürlüklerine kastetme teşebbüsünde bulundular.

Kirli odaklara geçit vermeyen, o gece karanlığı aydınlığa çeviren bu aziz millet dünya demokrasi tarihine geçti. Hem de demokrasi uğruna silahsız sivil mücadelenin emsalsiz örneğini sergileyerek demokrasi tarihine not düştüler.

O gece gördük ki üstte gök çökmedikçe, altta yer yarılmadıkça hiçbir güç aziz milletimizin birlik ve beraberliğini bozamayacak.

Üzerinde yaşadığımız, özgürce nefes aldığımız bu aziz topraklar şehitlerimizin kahramanlıkları sayesinde ayaktadır. Şehitlerimizin kanından rengini alan ay yıldızlı al bayrağımız da şehit ve gazilerimizin bize emanetidir.

Şairin dediği gibi “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” anlayışıyla yüzyıllardan beri bu şanlı topraklar şehit kanlarıyla vatan haline gelmiştir.  

15 Temmuz gecesi, şehitlerimizin kahramanca mücadelesi, milletimizin onurlu duruşuyla demokrasi zaferi olarak tarihe kazındı. 15 Temmuz yeni bir diriliş, yeni bir şahlanışın adı oldu. İstikbalimize ve istiklalimize kast etmiş darbeci hainler halkımızın silahlarını halkımıza doğrulttular.

Çanakkale ruhunun canlandığı bu gecede kahraman yiğitlerimiz göğsünüzü vatan, millet uğruna siper etti. Milletimiz ellerinde al bayraklar ve gönüllerindeki imanla tankları, topları ve uçakları durdurdu. Vatan sevgisinin onurlu ve haysiyetli duruşun en güzel örneğini kahramanlarımız gösterdiler.

Hiçbir millete nasip olmayan demokrasi destanını yiğitlerimiz yazdılar.  Kahramanlarımız sayesinde kutlu yürüyüşümüze engel olmak isteyen bütün dış güçlere mazlumların umudu ülkemizin ne kadar güçlü olduğunu 15 Temmuz gecesi gösterdik.

Vatanı, bayrağı için mücadele eden kardeşlerimiz mertebelerin en şereflisi, en yükseği olan şehadete erdiler. Şehitlerimizin gözü arkada kalmasın. Ülkemize, birlik ve beraberliğimize kast edenlere fırsat vermeyeceğiz. Devletimizin bekasına kast eden dâhili ve harici düşmanlara karşı dimdik ayakta duracağız. Şehitlerimizin bize emanet bıraktığı bayrağımız yeryüzü durdukça şanlı şekilde dalgalanmaya devam edecektir.

Mesele vatan, millet, bayrak olduğunda gözlerini kırpmadan canlarını feda eden yiğitlerimiz için ne yapsak azdır. Bize düşen şehitlerimizin emanetlerine canımızın bir parçası olarak görüp sahip çıkmaktır. Onların bıraktıklarına gereken hürmeti ve hizmeti göstermektir. Şehitlerimizin mirası cennet vatanımızı gelecek nesillerimize en güzel bir şekilde bırakacağız.

Bu vesileyle tüm şehitlerimize ve 15 Temmuz’da kahramanca mücadele ederek şehit düşen kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Makamları âli, mekânları cennet olsun.

15 Temmuz destanındaki kahramanlığını unutmayacağız, unutturmayacağız. Şehidimizin kanını yerde bırakmadık, bırakmayacağız.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.