loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Dr. Derya Bakbak, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi'nin (GDAÜ PA) 6. Genel Kurulu’nda söz aldı.

Bosna Hersek’in Başkenti Saraybosna’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Genel Kurul öncesinde Bakbak, Ekonomi, Altyapı ve Enerji Genel Komitesi’ne başkanlık etti.

Komitenin Ankara’da yaptığı toplantıda Sürdürülebilir Kalkınmada Enerjinin Rolüne ilişkin aldığı kararlar bir kez de Saraybosna’da oylandı.

Komite toplantılarının ardından GDAÜ PA Genel Kurulu’na geçildi. Genel Kurulda konuşan Bakbak, “Avrupa’ya açılan kapımız olan Balkanlar yani Güneydoğu Avrupa Coğrafyası bizler için özel öneme sahiptir.

Kültürel mirasımız, ortak tarihimiz bizleri komşu olmaktan öte kardeş kılmaktadır.  Bu kapsamda paylaşılan geçmişten ortak geleceğe ilkesi ile hareket ederek,   ilişkilerimizi çıkar odaklı değil insan odaklı sürdürmekteyiz.” İfadelerini kullandı.

Bakbak, GDAÜ PA’nın kurumsallaştırılması çalışmaları kapsamında daimi bir Sekretaryanın tesisini de gündeme taşıdı.

Uzlaşı formülü çerçevesinde sekreteryaya 5 yıl Sofya’nın ev sahipliği yapması, Genel Sekreterliğin Türkiye tarafından üstlenilmesi sonraki 5 yılda ise Türkiye’nin ev sahipliğinde genel sekreterliğin Bulgaristan tarafından yürütülmesi seçeneğine vurgu yaptı.

Bakbak, sığınmacılar konusunda Türkiye’nin yükünün paylaşılması gerektiğine de işaret ederek şöyle konuştu:

“Orta Doğu ve Asya’dan gelen göçmenler ve sığınmacılar açısından önemli bir geçiş ülkesi konumunda olan Türkiye, yaklaşık 4 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayının yaklaşık 450 bini benim seçim bölgem olan Gaziantep’te yer alıyor.

Ülkemizdeki Suriyelilerden AB ülkelerine Gönüllü İnsani Kabul Programı (Voluntary Humanitarian Admission Scheme) çerçevesinde de yeniden yerleşim olması beklenmektedir. Bu mekanizma, ülkemizin öteden beri savunduğu AB’yle yük ve sorumluluk paylaşımının hayata geçirilmesi bakımından önem taşımaktadır.

Avrupa her ne kadar mülteci krizine gözlerini kapamış olsa da bölge barışı, insan hakları bakımından Türkiye’nin omuzlarındaki bu yükün paylaşılması gerektiği inancındayız.”

GDAÜ PA’nın 2020-2021 Dönem Başkanlığını üstlenen Ankara ayrıca Adalet, İçişleri ve Güvenlik Komitesi’nin de dönem başkanlığını yürütecek.

Bakbak, bu vesileyle Türkiye’nin Balkan coğrafyasının huzur, güven ve istikrarı için üstlendiği öncü rolünü ilelebet sürdüreceğini kaydetti, Genel Kurul’a ev sahipliği yapan Saraybosna’ya ve komitelere desteklerinden dolayı katılımcı ülkelere teşekkür etti.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.