loader image

AK Parti Gaziantep Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Derya Bakbak, mimarlığın bir sanat, bir yaşam kalitesi olduğunu belirtti.

Bakbak, Ekim Dünya Habitat, Konut ve Mimarlık Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada, Uluslararası Mimarlar Birliği'nin 1996 yılında Genel Kurulu'nda aldığı karar ile Dünya Mimarlık Günü'nün Birleşmiş Milletler Dünya Habitat Günü ile aynı günde, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlandığını ifade etti.

Bakbak, şu görüşleri dile getirdi:

"Geçtiğimiz yıl daha iyi kentler, daha iyi yaşamlar, tasarımla sürdürülebilirlik temasıyla eşitsizlikleri ve farklılıkları azaltan, yoksul ya da zengin olsun, tüm kültür ve yaş grupları için konut sağlayan sürdürülebilir bir kentsel dünya için ortak vizyon vurgulanırken, bu yıl 2011 Dünya Mimarlık Günü teması Mimarlık ve İnsan Hakları olarak belirlenmiştir. Dünya üzerindeki en değerli zenginliklere, tarihi kültürel mirasa sahip ülkemizde, yapılaşma, kentsel dönüşümün bu tarihsel birikime uyumlu olarak inşa edilmesi büyük önem taşımaktadır. Gelişen bilgi ve teknolojik alanlar, yapı sektöründe de gelişmelere yol açmıştır. Toplumsal ve sanatsal yönün, tarih ve doğal çevreye sahip kent dokusuyla birlikte değerlendirilmesi kent açısından önemlidir. Gelecek kuşaklara yaşanabilir şehirler bırakmak ancak böyle sağlanabilir. Bu konuda mimarlara çok büyük görevler düşmektedir. Çünkü, mimarlık, taşıdığı misyon itibariyle, geleceğin sağlıklı ve güvenli kentlerinin kurulmasına katkı sağlarken bir yandan da tarihin, doğal çevrenin korunması açısından da yaşamsal öneme sahip bir alandır. Mimarlık, bir sanattır, yaşam kalitesidir, geçmişimiz bugünümüz geleceğimizdir, bir ülkenin kimliğidir.

Bakbak, şunları kaydetti:

"Dünya Mimarlık Günü ile aynı gün kutlanan Dünya Habitat Günü 2011 yılı teması Birleşmiş Milletler tarafından Kentler ve İklim Değişikliği olarak belirlenmiş olup, 21. yüzyılda dünya gelişiminin önündeki en zorlu koşulun iklim değişikliği olduğunun, etkisinin de kentlerde görüldüğünün, ortak sorumluluğun altını çizmeyi hedefliyor. Tüm insanlık için temel bir hak olan yeterli ve sağlıklı barınma hakkının devletler ve kentler düzeyinde karşılanması ve kamuoyuna insan yerleşimlerinin daha iyi bir hale getirmenin gerekliliğini Dünya Habitat Günü ile Dünya Konut Gününün aynı gün kutlanması vesilesiyle de anlayabiliyoruz. Planlama, projelendirme ve yapım süreçlerinde mutlaka mimarlık ve mühendisliğin ön planda tutulması gerekiyor. Mühendislik ve mimarlığın etkin ve verimli bir şekilde kullanılması da ancak bu şekilde yürüyebilir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm mimarların, meslektaşlarımın çalışmalarında başarılar, sağlık, mutluluk dolu bir yaşam geçirmeleri dileğiyle, Dünya Mimarlık Günü'nü ve 3 ile 7 Ekim Mimarlık Haftasını kutlar, selam ve saygılarımı sunarım."

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.