loader image

24 Kasım 1928… Yani bundan 90 yıl önce Gazi Mustafa Kemal’e Başöğretmenlik unvanın verilmesinin ardından Atatürk’ün yaktığı eğitim meşalesini yeni nesillere taşıyan tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.

İnsan yetiştirme sanatının mimarı öğretmenlerimiz; bugüne kadar tahtaya yazdığınız her harf, deftere düştüğünüz her not Türkiye’nin geleceğine değer kattı.

Bundan sonra da ülkemize bilgi çağının kapılarını açacak olan anahtar sizin elinizde.

Ülkemizin hayallerini hedeflere, hedeflerini gerçeğe dönüştürme mücadelemizde en büyük güç kaynağımız; nitelikli, özgüveni yüksek, milli ve manevi değerlerimizle donatılmış nesillerimizdir.

Ve bu güç kaynağımız yani gelecek nesillerimiz sizlere emanet. Görevinizi bu bilinçle yürüteceğinize, sorumluluklarınızı bu mesleğin gerektirdiği değerlere uygun bir şekilde yerine getireceğinize, kendinizi yenileyerek geliştireceğinize olan inancımız sonsuzdur.

Kalemin kılıçtan üstün olduğu bir medeniyetin mensubu olarak bizlerin görevi de bu adanmışlık mesleğinin niteliklerini daha da iyileştirmek olacak. 

Bu düşünce ışığında; eğitime katkı sağladık, öğretmenlerimizin her daim yanında olduk.  Bugüne kadar hükümetlerimiz döneminde 16 yılda 610 bin öğretmenin atamasını yaparak, öğretmen sayısını 1 milyonun üzerine çıkardık.

Önümüzdeki Şubat ayında bu sayıya 20 bin öğretmenimiz daha eklenecek. 

Engelli öğretmenlerimizi de istihdama kattık. 3 bin 203 engelli kardeşimizin atamalarını gerçekleştirdik.

Şuanda toplam 68 bin 411 okulumuzda, 1 milyon 97 bin 292 öğretmen ve toplam 17 milyon 505 bin 379 öğrencimiz ile eğitim ve öğretime devam ediyoruz.

Şimdiki hedefimiz Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkarmak olacak. Ayrıca öğretmen yetiştiren üniversitelerimizle işbirliği halinde, öğretmen yetkinlik ve yeterliliklerinin geliştirilmesi çalışmalarına ivme kazandıracağız.

Eğitimde kalite güvence sistemi kurarak, eğitimimizin her kademesi ve bütün okul türleri için yüksek standartlar belirleyeceğiz, ülke çapında okulların tamamını kapsayan “eğitim kalite endeksi” oluşturacağız. Ayrıca derslik başına düşen öğrenci sayısını daha da azaltacağız.

İkili öğretime son vererek tüm okullarımızda tam gün eğitim ve öğretime geçmek için okul ve ek derslik yapımı çalışmalarını büyük bir süratle tamamlıyoruz.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Her daim onur ve aşkla icra ettiğiniz görevinizde yetiştirdiğiniz evlatlarımız için sizlere minnettarız.

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bu ülkenin bayrağı, bu vatanın selameti için 15 Temmuz’da şehadet şerbetini içerek bu ülkeyi alçaklara teslim etmeyen öğretmenlerimiz Yusuf Elitaş, Ramazan Konuş kardeşimiz ile kalleş PKK’nın saldırısında şehit düşen Aybüke öğretmenimiz, Oğuz öğretmenimiz, Necmettin öğretmenimiz ve daha ismini sayamadığım tüm şehit öğretmenlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Uzun yıllar boyunca öğrencilerini çok büyük bir hassasiyet ve fedakârlıkla yetiştirmiş bugün artık emekli olmuş öğretmenlerimize de sağlıklı, hayırlı ömürler temenni ediyorum.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.