loader image

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yaşamın her alanında emek harcayan, çalışan, evlatlar yetiştiren, hayatı çekip çeviren emektar, vefakar kadınlarımızı, tüm dünya kadınlarını canı gönülden kutluyor ve sevgiyle selamlıyorum.

Dünyada ve ülkemizde demokrasinin gelişmesiyle, insan haklarının sağlam zeminlere oturtulmasıyla kadın haklarında önemli gelişmeler yaşanmıştır ve yaşanmaktadır. Ülkemiz başta CEDAW olmak üzere uluslararası birçok sözleşmeye taraf olmuş, anayasal ve yasal düzenlemelerle kadınların toplumsal konumunda ve haklarında ciddi iyileştirmeler gerçekleştirilmiş, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi ve kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması hususunda önemli çalışmalar yapılmıştır.

Bizler hem birey olarak, hem iktidar olarak biliyoruz ki kadınların ihmal edildiği toplumların varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi; toplumun, toplumu oluşturanların yarısı diğerleriyle eşit haklara sahip değilken, kendini tam olarak gerçekleştirmesi ve geliştirmesimümkün değildir.

Bizler biliyoruz ki, toplumsal dokumuzu, millet olma vasfımızı muhafaza edebilmek için kadın ve ailenin güçlü olması şarttır.

Bugün gelinen noktada, gelişen teknolojiyle, yükselen yaşam standartlarıyla, artan eğitim seviyesiyle kadınlarımız siyasetten, ticarete, üretimden sanata her alanda yer alabilmekte, yeteneklerini en iyi şekilde kullanarak kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmektedirler. Bugün artık, seçen, seçilebilen, çalışan, kendi ayakları üzerinde duran, emeğinin karşılığını alan, hakkını savunan bir kadın portresi vardır.

Hem dünyada, hem ülkemizde nüfusun yarısını oluşturan kadınlarımız kendini yetiştirmekte, her geçen gün daha nitelikli hale gelerek hak mücadelelerini sürdürmektedirler. Bu mücadelenin en büyük destekçilerinden olan ülkemiz güçlü kadınlarımızla, güçlü aile yapısıyla daha güçlü bir Türkiye olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Bu ilerlemede katkı sağlayan, toplumumuzu ve dünyayı daha aydınlık, daha huzurlu, daha müreffeh bir geleceğe taşıyan bütün kadınlarımıza, kadın ve aileye yönelik çalışma yürüten her bir bireye, kurum ve kuruluşa canı gönülden teşekkür ediyor, bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.

dbLogoBeyaz
akp

© 2022. Tüm Hakları Saklıdır. Sitede bulunan hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz.